úterý 27. května 2014

Světový automechanik

Po návratu z Copland passu jsme ještě několik dní relaxovali při lezení v okolí Wanaky, než jsme vyrazili dál. První zastávkou měl být výlet do Gilespi passu, asi třídenní cestu do hor ovšem zhatilo špatné počasí hned druhý den. Takže na první chatě, kde jsme nocovali, jsme se obrátili na podpatku a mazali k autu, kam jsme dorazili totálně promáčení. Na samostatný článek, by vydal popis cesty. Směrem tam jsme byli líní sundavat boty na brodu, a tak jsme si raději zašli sedm kilometrů velmi obtížným terénem, což jsme ovšem na začátku netušili a ještě prodloužili návratovou trasu. Zkrátka to byla zkratka, delší, zato horší cesta. O to větším překvapením pro nás bylo, když jsme se na zpáteční cestě z nějakého záhadného důvodu rozhodli tuto cestu místo brodu absolvovat ještě jednou, přestože tentokrát jsme byli tak zmáčení, že by ani nemělo význam sundavat boty.
Zbytek západního pobřeží jsme procestovali v dost turistickém duchu. Měli jsme již domluvenou práci v okolí Blenheimu, a tak jsme se rozhodli západní pobřeží projet a zastavit jen na turistických atrakcích jako jsou ledovce Fox a Franz Josef splazující se téměř až k moři, výhledy na nejvyšší vrcholy Zélandu nebo „palačinkové skály“. Standardní turista tuhle asi dvě stě padesáti kilometrovou cestu „pustinou“ bez vesnic a benzínových pum projede za den maximálně dva. Co taky zde, západní pobřeží je známé permanentně špatným počasím a velmi agresivními sandflies...
Ale to by jsme nebyli my abychom tenhle krásný kus země jen profrčeli a jen třikrát vystoupili z auta. Tak jsme i zde (i díky hezkému počasí) strávili několik dní, udělali mnohem více zastávek a malých odboček z trasy. A na jedné z těchto odboček, na ryby, bylo potřeba přebrodit naším vozem boční rameno řeky. Jedním směrem to šlo hladce, ale mezitím, co jsme se (neúspěšně) věnovali rybolovu, přišel příliv. Voda, která přestala odtékat plynule do moře se v bočním ramenu o pár centimetrů zvedla. My netuše nic zlého jsme do již známého brodu neohroženě vjeli a přímo vprostřed řeky nám chcípl motor. Dál už ani škyt. Sedíc v napůl zatopené Efince se snažíme přijít na to co se vlastně stalo a hlavně co s tím. Těžkou dodávku sami z vody nedostaneme.
Naštěstí se mezitím na místě objevil starší manželský pár s džípem a vytáhli naše nepojízdné auto z vody, takže při přibývajícím přílivu, jsme alespoň mohli rozjímat na suchu. Na souši naši zachránci usoudili, že se nám dostala voda k baterce, a že nás zkusí přes kabely nastartovat. No nepovedlo se, po propojení aut kabely se nestalo nic. Situace vypadala velice zoufale, protože máme automat nemohli nás naši zachránci nemohli odtáhnout do servisu (automatická převodovka se nesmí tahat na další vzdálenosti kvůli mazáni) a odtahovka z takto zapadlého místa by byla strašlivě drahá. Nakonec jsme se rozloučili s tím, že snad něco vymyslíme.
Tak jsme osaměli s mrtvým autem na krásné, ale pusté pláži. Náš plán byl počkat do zítra a třeba se něco stane. Třeba voda vyschne a motor obživne. Nečekali jsme nakonec ani tak dlouho a opravdu se něco stalo. Přijela nádherně pomalovaná zelená dodávka a z ní se vyvalil menší postarší hipík. Hned se ho ptáme jestli náááááhodou nerozumí motorům a on suverénně prohlásí, že on ano, a že my asi potřebujeme jeho pomoc, když se tak ptáme. Popíšeme mu situaci a hned má jasno co, se stalo a co je potřeba udělat. Má jedinou podmínku, a to, že si tu práci odvedeme sami, protože je moc špinavá a trošku obtížná. Nemůžeme než souhlasit a začínáme se radovat, že jsme snad zachráněni.
No a co, že se to stalo? Naše Efinka má sání vzduchu do motoru vepředu uspod auta, a jak voda trošku stoupla, tak jsme si nasáli vodu se vzduchem až do motoru. V tom tkvěl celý problém. Oprava by byla poměrně jednoduchá, nebýt stísněné konstrukce a umístění motoru v dodávce. Bylo potřeba vyšroubovat všechny svíčky a pomocí startéru vycákat vzniklými otvory vodu z válců. Dále odmontovat sání u vzduchového filtru. Pak vrátit svíčky na své místo, nastartovat a držet motor pod plynem, aby nechcípl do té doby, než se vysuší. Pak připojit sání a pořád držet otáčky nad dvěma tisíci za minutu než se vysuší i vzduchový filtr. Jestli se nic nezničilo tak by tento zásah měl pomoci. Teoreticky to vypadalo jednoduše, ale realizace byla složitější. Ono totiž vymontovat svíčky z motoru našeho auta je práce pro fakýra. Motor je pod sedadlem spolujezdce a vše je stísněné, málo prostoru a pokud možno někde za rohem a pěkně špinavé. Lukáš bojuje s klíčem a svíčkami více než hodinu. Baterka je naštěstí dost silná a vycákat vodu z motoru naštěstí nebyl problém. Pak zase skoro hodinu montuje ty čtyři zpropadené svíčky zpátky a já s chlapíkem mu hlasitě fandíme. Každý má samozřejmě po ruce i nějakou tu dobrou radu. Dobrá rada je totiž k nezaplacení. Opravdu je to (cituji Lukáše) blbá a špinavá práce. Pak už jen čekáme co se stane. Napoprvé se motor otočí, škytne a nic se neděje. Klesáme na mysli, ale hipík, říká že to je na dobré cestě. Na podruhé motor škytne naskočí a z výfuku se ženou oblaka páry. Motor trošičku odmlouvá a pochcípává, ale běží. Po chvilce se zdá že máme vyhráno.

Po celoodpolední práci je Efinka vysušená a přemýšlíme nad odjezdem.. Z našeho automechanika původem z Německa, se mezitím vyklubal osamělý cestovatel, který ve své dodávce putuje již dvacet let po západním pobřeží Nového Zélandu. Osamělost se projevila zpočátku zábavnou upovídaností našeho zachránce a hovor příjemně plynul. Zatímco byl Lukáš napůl zapuštěn do motoru, hovor se stočil od nepoučitelnosti člověka (!), přes trávení škůdců na Zélandu nechvalně známým jedem 1080, až k politické situaci na Zélandu a to zrovna ve chvíli, kdy byly opravy hotové a zvažovali jsme odjezd. Protože se náš společník dostal do ráže a nám přišlo nevhodné ho přerušovat, přeci jen nás zachránil, nakonec jsme se rozhodli zapojit vzduchový filtr až ráno a strávit na místě noc. Diskuze, která měla spíše podobu monologu, se od odpovědnosti jednotlivce za své jednání a za své okolí přesunula k politice Britského království. Zde náš německý přítel nezapřel své kořeny a opřel do kritiky monarchie, co to šlo. Nenechal vlásek suchý ani na královské rodině, premiérovi ani na samotném parlamentním systému. Tady na Zélandu se vliv britského imperialismu a nedemokratická povaha systému projevuje také! Místní jsou političtí ignoranti a nejsou schopni pochopit, že Britské království, nemá s demokracií nic společného. Ale on, že to tak nenechá. Nejen v Británii a na Zélandu, ale na celém světě by měla zavládnout jedna velká světová demokracie. Hipisácký automechanik se znenadání změnil v zapáleného, a trošku paranoidního, světového revolucionáře. Přednáška se ze západem slunce přesunula od povahy existujících politických systémů k představám, jak by tedy měl fungovat systém nový. Samozřejmě jsem nezapřela své vzdělání a snažila jsem se také přispět do „diskuze“, ale bylo mi umožněno se vždy projevit jen krátkými vsuvkami, bez větší odezvy. Nebyla jsem totiž ve svých úvahách ani v nejmenším tak daleko jako můj protějšek. Ukázalo se, že světový revolucionář nezůstal jen u prázdných frází. Inspirován americkou a zejména německou ústavou, vypracoval vlastní verzi světové ústavy. Jednotlivé státy ji budou postupně přejímat, a tak zavládne světová demokracie. Je potřeba jen šířit tuto ideu do světa. Zřejmě jsem působila jako vhodný objekt k šíření světové demokracie, a tak jsem dnes patrně jeden z mála šťastlivců, který se může chlubit vlastnictvím „originální kopie“ budoucí světové ústavy. Takové tedy bylo naše setkání se světovým ústavodárcem. 
Samotný text ústavy zveřejňovat nehodlám, dokud se s ní plně neseznámím a to udělám, jak jsem slíbila, hned jak bude čas. Takže nezoufejte, nové zítřky možná nastanou.

úterý 20. května 2014

Fotografie z východního pobřeží

Fotky z naší první pořádné cestovačky na Novém Zélandu. Čtrnáct dní na Trase Alexandra - Palmerston - Dunedin - Catlins - Invecargil, bylo na zážitky i fotky opravdu bohaté.
Fotky si můžete zařadit k článku Konečně Prázdniny.


https://plus.google.com/photos/116496761534833958161/albums/6015088888964356593?authkey=CLXFkeDzsJ780gE

neděle 4. května 2014