pondělí 29. prosince 2014

Dary Vanuatu – díl druhý

Jdeme na vulkán
27.11. - 4.12.2015

Letadlo bylo celkem pro devět lidí, nepočítaje pilota. Naše batohy šli do díry v ocasu a my hned vedle. Celkem jsme letěli tři, my dva a jeden černoch. Pilot se mi nezdál zrovna hladce oholen, ale jinak vypadal spokojeně a suverénně. Jímala mě hrůza, ale už se nedalo nic dělat. Startovali jsme. Teprve když se letadlo odlepilo od země, uvěřila jsem tomu, že opravdu letíme. Křečovité sevření Lukášova stehna jsem ale nepovolila. Chvíli se letělo nad Efate a pak už přes širý oceán. Počasí bylo parádní, jen jednou jsme museli proletět řídkým mrakem. Přestože mě se zdálo,že to s letadlem hází ze strany na stranu, pilot si nevzrušeně cosi četl ve svých lejstrech nebo se snažil obnovit přerušené radiové spojení, aniž by projevil sebemenší známky vzrušení. Teprve když jsme začali klesat na Eromango, moje ochromení trochu opadlo.

Eromango je opuštěný ostrov, kde jsou všeho všudy dvě vesnice a rezervace s kauri stromy. Kdybychom měli víc času a věděli, že se tam přistává, zkusili bychom si určitě domluvit s Belair jakýsi ministopover. Takhle jsme se pouze prošli po „letišti“ na „záchod“ a hned zase zpět do letadla. Letiště na Eromangu je pouhý kus posekané louky, na které se přistává a s kamennou budkou na jejímž zápraží vysedává ospalý černoch. O místním záchodě bych vám radši nevyprávěla. Byl to pokus o turecký záchod s mísou, kterou to protékalo všude na podlahu. Takže jestli letíte přes Eromango, dojděte si radši do džungle. Během cesty z Eromanga na Tanu se nic závažného nestalo a já už jsem si trochu zvykla a užívala si výhledů. 

Na Taně jsme přistáli kolem deváté hodiny ráno a oproti Efate nás hned na letišti ofoukl příjemný vlahý vánek. Kromě nás se letiště zdálo opuštěné. Před letištěm stálo jediné auto, do kterého právě nastupovali poslední dva (a asi jediní) letištní pracovníci. Do Lenakelu, hlavní vesnice na ostrově, nás prý hodí zadarmo. Naskočit jsme si mohli až po té, co jsme jim pomohli džíp roztlačit.

Náš plán zněl, dostat se zadarmo až k vulkánu Yasur, a pak se uvidí... Nejdřív ze všeho jsme ale museli sehnat benzín do vařiče. Zpočátku jednoduchý úkol se ukázal o něco složitější. Benzínky nebyly označené a tak nás místní posílali do různých zdánlivě opuštěných chatrčí.V prvních dvou už jim benzín došel, teprve napotřetí slavil Lukáš úspěch. Pak nastal problém, kudy vlastně k Yasuru. Na tuto otázku se lidé rozpačitě rozhlíželi nebo nás nekompromisně odkazovali na místo, kde můžeme sehnat placeného džípa. Nechtěli akceptovat, že bychom se tam mohli vydat pěšky. Nakonec jsme záhadu rozluštili a vydali jsme se po zpevněné cestě směrem do centra ostrova.

V okolních vesnicích se sbíhaly děti a za hlasitého „Hello“ nám zuřivě mávali. Jedna odvážná skupinka capartů, kdesi sehnala manga a přinesla nám je darem. Hned jsme se usadili ve stínu vesnického banyánu a s chutí se do nich pustili. Zapatlaní jsme byli od hlavy až k patě, protože společenský způsob jak se dostat mangu na kobylku jsme vynalezli až mnohem později. Dětem to zřejmě vůbec nevadilo, protože se kolem nás utvořil poměrně velký hlouček zvědavců. Běloši tady z vozů asi moc nevystupují. Rozloučili jsme se, naložili baťůžky a šlapali dál.

Asi za další hodinu u nás zastavil džíp. Jestli prý jdeme k vulkánu a ať se s nimi svezeme zdarma. Taková nabídka se neodmítá. Naskočili jsme na korbu a společně s hromadou kořenové zeleniny taro, jsme se vezli směrem na Yasur. Cítili jsme se jako králové. Vesničané nám vesele mávali a příjemně nás ovíval větřík. K našemu zklamání se během půl hodiny uvolnila místa v kabině a my byli pozváni dovnitř. Je to sice pohodlnější, ale shora z korby je mnohem lepší výhled.

Ukázalo se, že náš dobrodinec vlastní bungalow Lava View ve vesnici Isaka nedaleko vulkánu. Můžeme se u něj ubytovat za zvýhodněnou cenu. My však byli rozhodnuti kempovat, jinak bychom náš rozpočet pro Vanuatu překročili až příliš brzy. Naštěstí se pro nás ve vesnici určitě najde nějaký ten plácek pro stan. V Isace jsme byli ještě před polednem. Když jsme dojeli na místo Daniel „zjistil“, že mají jeden bungalow volný, a tak vlastně není potřeba si stavět stan. Než jsme vyložili batohy u bungalovu nabídl nám Daniel zadarmo místo v právě zbudovaném domečku vysoko v korunách rozložitého banyánu. Opravdu za to nic nechce. A tak jsme místo noci ve stanu získali ubytování nejvyšší kategorie, třeba mu u ostatních cestovatelů uděláme reklamu.

Vyšplhat se do koruny stromů po strmých schodech, které nepříjemně připomínali žebřík, by nebylo lehké. Není to ubytování pro ty co mají závratě, protože celá stavba se i lehce kývala. Když jsme vylezli nahoru, z naší komůrky byl krásný výhled přímo na kouřící sopku. O patro výš byla společenská „místnost“, kde byla zbudovaná i malá kuchyňka. Kuchař se bohužel bojí výšek, a tak se hosté stále musí stravovat v bungalovu o kousek dál.

Ve společenské místnosti jsme se potkali s britoaustralanem Adamem, se kterým jsme se vydali do vesnice,kde právě probíhaly oslavy konce školního roku. Na prostranství před školou seděli dospělí i děti pod velkým banyánem a jakýsi muž měl očividně proslov v jazyku Bišlama. Rozumněli jsme zhruba každé dvacáté slovo. Snažili jsme tvářit zaujatě, ale ve skutečnosti jsme jen pozorovali šrumec okolo. Místní mladík nás usadil na lavičku ve stínu. Chvíli jsme si povídali, když se odněkud objevil čerstvý kokos. Poprvé v životě jsem ochutnala kokosové mléko! Nepřišlo mi nijak zázračné, ale ze zdvořilosti jsme ho s Lukášem vysrkali. Pak nám mačetou prázdný kokos rozsekli, a lžičkou se vyjedl kokos uvnitř. Překvapivě to byla rosolovitá hmota která moc po kokosu nechutnala. Než jsme stihli cokoli namítnout, přinesli děti odněkud stůl a začali nám servírovat oběd. Zatímco ostatní seděli na zemi, my jsme stolovali po západním způsobu. Raději bych si sedla s ostatními, ale bylo vidět jak jim na tom záleží a tak jsme zůstali u stolu.

V Isace jsme poprvé ochutnali Laplap. Laplap je snad nejtradičnější Vanuánský pokrm. Kaše ze strouhané kořenové zeleniny (taro/maniok/jam/tapioka...) nebo zeleného banánu, která se peče mezi horkými kameny zabalená v banánovýh (nebo jiných) listech. Sice jsme neviděli jak se připravuje, ale dostalo se nám podrobného popisu, který byl snad stejně dlouhý jako samotná příprava. Po obědě byl čas na výlet k vulkánu. Na výběr byla přeprava džípem za 1000 vatů na osobu jedním směrem, nebo pěší výlet. První varianta se jaksi sama vylučovala. Zbývala tedy varianta pěškobus. Daniel nám neodbytně nabízel průvodce za 500 vatů. Kdybychom se o to podělili i s Adamem určitě by to šlo, ale blbě by se nám pak na místě smlouvalo o ceně za vstup, tak jsme raději odmítli. Nechali si od mužů odpočívajících podél cesty poradit, kde začíná stezka směrem k vulkánu, a pak už svěřili své osudy Lukášovu orientačnímu smyslu a chabým GPS mapám.

Džunglí vedla nejprve široká cesta, která se po několika odbočkách a jednom brodu změnila v úzkou pěšinku pro pěší. Kluka, který nesl dlouhatánskou bambusovou tyč jsme se optali na správný směr. Ten s heknutím shodil bambus na zem a aniž hnul brvou, rozpačitě ukázal na jednu z pěšinek. Nabídli jsme mu alespoň napít. Láhev si od nás bral s ještě většími rozpaky, ale napil se. Stezka nás za půl hodiny svedla na hlavní cestu k vulkánu a během chvilky jsme byli u odbočky na vrchol. 

3350 vatů za vstup se nám opravdu dávat nechtělo. Snažili jsme se cenu usmlouvat, ale protože pán v budce nebyl pan majitel celého byznysu nemohl nám nabídnout jinou cenu. Museli bychom mu zavolat do kanceláře nebo počkat do soboty (byl čtvrtek), že by se pravděpodobně měl objevit. Telefon jsme neměli a čekat do soboty se nám taky nechtělo. Jenže s chlapíkem nebyla žádná řeč ani ve francouzštině. Odněkud se přimotal francouzský turista. Telefon také neměl, ale po chvíli nám poradil, že se vulkán dá obejít a šplhat na vrchol z druhé strany v sopečném popelu. Pravda je, že to není asi úplně v souladu s pravidly a bude lepší, když o tom pomlčíme. Na druhou stranu, nás ani nenapadlo něco takového tomu bručounovi vykládat. Zamumlali jsme něco o sobotě a vyrazili na opačnou stranu.

Asi po dvou kilometrech jsme se dobelhali na sopečné pláně, vyhlídli si výstupovou cestu a začali se škrábat nahoru. Hora každou chvíli hrozivě duněla. Měla jsem opravdu strach, ale já se poslední dobou bojím i vodovodního kohoutku, takže se to nedá brát příliš vážně. Lukáš byl také trochu nervozní, ale kvůli mně to na sobě nedával zdát. Asi po hodině výstupu jsme se konečně vyhoupli na okraj kráteru. K naší smůle pouze několik desítek metrů od vyhlídkové plošiny plné turistů.

Byl mezi nimi i jeden průvode, který nás hned zmerčil a rázným krokem si to zamířil přímo k nám. Oproti vanuánské vlídnosti jsme tentokrát museli čelit příkrému nekompromisnímu chování a dlouhému proslovu o ilegalitě našeho činu. Nakonec nás nenahlásil a dal nám ještě jednu šanci. Dokonce se s námi rozloučil s upřímným přáním příjemné zábavy. No a my si příště vybereme místo, které bude dál od turistické cesty :-). Teď se tomu smějeme, ale musím říct, že jsem se cítila opravdu pod psa. Náš nový francouzský kamarád, kterého jsme vzápětí potkali říkal, ať si to moc neberu, že ten pán, kterému se to platí, má od ostatních turistů peněz až až. On sám si vyhádal slevu na multivstup. Nahoře byl čtyřikrát legálně legálně a jednou také skrytými cestičkami. A dokonce jsme se později dověděli od Adama, který využil Danielova průvodce, že mu neplacenou cestu na vrchol jeho průvodce bez ostychu nabídl...

Na kráteru jsme zůstali až do večera a několik hodin fascinovaně pozorovali žhnoucí lávu, která z kráteru vylétala do výšky desítek metrů. Jednak to byla neuvěřitelná podívaná, která by stála asi i za ty peníze, jednak jsme museli počkat až z vrcholu zmizí poslední turisté, abychom se mohli nepozorovaně vytratit do svahů pod námi. Nechtěli jsme svítit, protože pod kopcem vedla hlavní cesta, kterou zrovna projížděla spousta aut naplněná turisty a jejich průvodci. Za slabého svitu měsíce jsme klopýtali strmým svahem dolů, až jsme bezpečně přistáli na rovině. Původně jsme si chtěli cestu zkrátit řečištěm, ale po půlhodině marného hledání cesty k řece skrze neprostupnou buš, jsme se vrátili zpátky na hlavní silnici a mašírovali jsme zpět v našich stopách. Zpátky do vesnice jsme se dostali kolem desáté v noci. Byli jsme hladoví, unavení a celí černí od sopečného popela. Zatímco Lukáš vařil nahoře v kuchyňce večeří já se odtrmácela do sprchy, abych se osvěžila a byla schopná se alespoň najíst. Nakonec se z toho vyklubala příjemná, romantická večeře s výhledem na Yasur a ještě dlouho do noci jsme seděli u okna a civěli jak v dálce rudě září. Ani nevím v kolik jsme zalezli do postelí .

Ráno jsem se probudila a pod mojí moskytiérou byla obrovská vosa. Minimálně napůl cesty za sršněm. Byla jsem pořád ještě unavená a jen jsem si pomyslela, že moskytiéra je zřejmě jen proti komárům, takže na větší hmyz nefunguje. Ani mě to moc nevyděsilo. Snídani jsme klohnili dole. Zatímco jsme si vařili, prošla okolo nás skupinka můžu s prasetem, paní s nůší dřeva a děti nesoucí oheň. Evidentně nás tentokrát na oběd pozvat nehodlali, protože se na obytný banyán koukali s velkým despektem a paní okřikovala děti, aby se na nás nedívali vůbec a mazali pěkně dopředu. Místní podnikání není zřejmě všem po chuti. Snídani jsme si radši odnesli opět nahoru k výhledu. U snídaně vznikl plán, obejít ostrov po jižním pobřeží. Mineme tak sice vesnici, kde věří v božství Johna Fruma, ale stejně jsme se dozvěděli, že za prohlídku vesnice spojenou s náboženskými tanci se musí opět platit a nám se nechtělo účasnit se takového lidského safari.

John Frum byl americký letec, který na Taně přistál během druhé světové války a na jeho počest, se teď tančí tradiční páteční tance v plastových sukýnkách. Byl mu vystavěn chrám v podobě letiště, které se ale nesmí používat. Je zde jen pro Johna Fruma, aby zde znovu mohl přistát. Pak také příslušníci tohoto kultu schraňují všelijaké vybavení americké armády z druhé světové války, včetně džípů, a pravidelně vytahují na stožár americkou vlajku.

PS. Na Yasuru přešla moje nemoc ztrácení pokrývek hlavy i na Lukáše a přišel o svůj oblíbený kovbojský klobouk z Taiwanu...

čtvrtek 11. prosince 2014

Napříč Austrálií


Ahoj,
tak jsme přežili Vanuatu a doufáme, že článek bude brzy (alespoň doufám). Teď jsme strávili pár dní v Sydney a pořídili nový koráb silnic - Subaru Liberty 4WD 1994. Dnes horečně nakládáme a vyrážíme přes Blue Mountains, Camberu, mt. Kosciuszko, Melbourne, Adelaine, Alice Springs do Darwinu, kam dorazíme po novém roce.
Ps. Po čtrnácti dnech mezi domorodými černochy si docela užíváme všech těch civilizačních vymožeností