Vše začalo zpočátku úplně nevinným rozhodnutím neletět z Kuchingu v malajské části Bornea na sever do Kualy Lumpur, ale dostat se do pevninské Malajsie pomocí lodí přes Indonesii. Získat v Kuchingu na ambasádě dvouměsíční visa nebylo těžké, ale až po té co se nám ji podařilo najít. Přestože byl s námi domorodec, ambasádu, která se přestěhovala do nové budovy, jsme našli až po několika hodinách kroužení v kuchinských zácpách, a to ještě těsně před zavíračkou. Ale prošli jsme. Visa nás stály 170RM za osobu a vydávají se během jednoho dne (pokud žádost podáte ráno, odpoledne můžete mít viza). Celá procedura proběhla bez jediné žádosti o úplatky, a tak nám nic nebránilo vyrazit. Jenže kam? Rozhodnutí se během posledního týdne měnila rychleji než počasí...
Večer před plánovaným odjezdem to ještě vypadalo, že indonéský Kalimatan sousedící se Sarawakem bude pouze přestupní stanicí na Jávu. Jenže jsme citili jakýsi neklid, který naznačoval, že bychom to tak neměli nechat. Do postelí jsme uléhali s úmyslem využít nabídky CK Kompakh a přeci jen vyrazit do Putissibau prozkoumat tu bornejskou džungli nehledě na fakt, že ty čtyři dny budou stát celý náš měsíční rozpočet. Zatím co Lukáš už spal, já jsem zuřivě googlila a vyměnovala si textovky s naší indonéskou couchsurferkou Leonie. Výsledkem probdělé noci byl nejistý plán. Místo běžně využívaného přechodu v Etikongu (podle info z ambasády se tam dají získat měsíční visa on arrival) se vydat vyzkoušet relativně nově legalizovaný přechod, mezi vesnicemi Lubok Antu v Malajsii a Badau v Indonésii (tady musíte mít viza vyřízená předem).
Takže ráno jsme v šest stáli na autobusáku sháněli autobus do Lubok Antu. V informační přepážce se tvářili, že autobus jede pouze na odbočku z hlavní silnice, která je ještě celých 40 km od vesnice, ale tam už prý něco seženeme (teď už víme, že jezdí i přímo téměř za stejné peníze). Cesta trvala 4 hodiny a na křižovatce jsme sehnali akorát místní, kteří nás do vesnice chtěli hodit za neuvěřitelných RM100. To jsme si jen poklepali na čelo a šli stopovat. Za chvilku už jsme měli stopa, který si s námi zdarma zajel až na hranice a ještě otevřel pár piv. Na malajských hranicích náš příchod vzbudil zájem a děsně si chtěli povídat. Jako záminka jim posloužila pauza na oběd. Naštěstí nás nezdrželi dlouho a my se pešky vydali k indonéské kontrole. Cesta trvala asi deset minut a sotva jsme se ocitli pod střechou, spadlo nám nebe na hlavu. Na indonéské celnici jsme vzbudili spíše rozpaky, protože nějak nevěděli co s námi a anglicky prakticky nemluvili. Po chvilce přemýšlení nám vydali imigrační kartičky, a pak už šlo všechno hladce. Razítka jsme dostali aniž bychom museli zaplatit jedinou rupii navíc a z hranic nás zadarmo svezla malajka jedoucí s dětmi na nákupy. Lehce po poledni už jsme seděli na autobusové zastávce v Badau. Bohužel dál už žádný autobus nejel a pořád lilo jako z konve. Po chvíli váhání jsme směnili s místním veksklákem Rupie a čekali. Upřímně ani v jednom případě jsme neměli na výběr. V kapse jsme neměli ani rupku, místní bankomat odmítal obsloužit Visa kartu a pršelo tak děsivě, že stopovat dál by byl holý nesmysl. A ani provoz směrem na Lanjak nebyl dvakrát hustý.
Pod křídla si nás nakonec vzal malajský důchodce na rekreaci, který byl jediný anglicky mluvící v celé vesnici. Pod jeho vedením jsme se ubytovali v jediném (plesnivém) hotýlku ve vesnici (100.000 Rp). Důchodce John nám neustále kupoval kávu, až už jsme nevěděli co s námi. Zbavili jsme se ho pod záminkou odpočinku a vyrazili na obhlídku kostela. Sotva jsme zahnuli za první roh, už nám volal John na naší nově zakoupenou indonéskou simku, kamže to jako jdeme a ať se neztratíme. Prověřili jsme ceny za jídlo a s protáhlými obličeji se vraceli do hotelu. Je tady snad ještě dráž než v Malajsii.
Tentokrát jsme vyhledali Johna sami v domnění, že by nám mohl ukázat nějaký rozumný podnik. Moc nepomohl, ale alespoň nám predstavil indonéskou vaječnou specialitu Martabak a večer jsme společně navštívili indonéskou svatbu. Není to žádný odvar. Svatba je tu podobná jako v Malajsii, akorát v noci a s postupujícím časem se prý i zpívá a tančí. Jenže jsou to muslimové a tak chyběl alkohol, který by naše unavená těla udržel při životě a my se vydali brzy na kutě. Mimochodem jsme ve vesnici i na samotné svatbě budili velkou pozornost a všichni se s námi museli vyfotit. Když jsme později kráčeli po ulici odevšad se ozývalo "Hello Lukas". Vlastně jsme si nebyli jisti, kdo se na koho přišel podívat. V hotelu už mi ani nevadily plesnivé zdi. Unaveni životem rockové hvězdy jsme usnuli během několika sekund.
Ráno jsme se odbyli chlebem a vyrazili z vesnice na stopa. Kdyby jel autobus můžeme si vždycky mávnout a třeba budeme mít štěstí. Netrvalo dlouho a nabral nás džíp jedoucí až do Putissibau, ale nám to stačilo jen do dvou hodin vzdáleného Lanjaku. Na půl cesty jsem s hrůzou zjistila, že nemám pás s pasem a většinou našich peněz. Určitě zůstal v hotelu pod polštářem. Zastavili jsme uprostřed pustiny a my začali šlapat zpátky. Byli jsme už dobrých třicet kilometrů od Badau. Rvala jsem si vlasy a nenacházela slov. Už jsem propadala úplnému zoufalství, ale naštěstí jel tím směrem rybář, který se uvolil, že nás vezme. Do hotelu jsem se doslova vřítila. Díky bohu se nevyplnili mé nejcennější představy, pás našla paní domácí a uložila k ledu. Opravdu pás vytáhla z lednice a vrátila mi doklady i se všemi penězi! Asi si umíte představit jak velký kámen mi spadl ze srdce. Nicméně odměnu jsem paní nenabídla z čistě výchovných důvodů...
Zpátky na Lanjak nám štěstí nepřálo. Došli jsme podél cesty až k několik kilometrů vzdálenému longhausu (tradiční bornejské obydlí na kůlech, kdy v jednom dlouhém domě bydlí desítky rodin), kde jsme svalili batohy na zastávku a vzdali se osudu. Autobus už jel, když jsme se vraceli a provoz se omezil na pár skútrů mířících z longhausu do vesnice a zpátky. V nejhorším případě si u nich postavíme stan. Nevěděli jsme totiž, že autobusy z Badau vyrážejí během dopoledne dva. Ten druhý nás kolem jedenácté míjel, a tak jsme si naskočili.
V poledne opět začalo pršet. Ještě když jsme seděli v Lanjaku v restauraci stále ještě pršelo. Anglicky tu už neuměl nikdo a my byli odkázáni na můj improvizovaný slovník, který jsme vytvořili s Johnem a na těch pár frází z Lonely planet. Nálada byla na bodu mrazu. Ubytovali jsme se v jednoduchém, ale příjemném penzionu přímo na hlavní za krásných 60 000 Rp. Když konečně přestalo pršet a začalo mrholit, vydali jsme se na obhlídku Lanjaku. Vesnička je na kraji NP Denau Sentarum a určitě stojí za malou zastávku. V přístavu jsme usmlouvali cenu za projížďku po NP na stále ještě astronomických 800.000 Rp na další den. V kanceláři, kterou jsme našli jen za vydatné pomoci místních, a která byla oficiálně zavřená nám řekli, že povolení ke vstupu stojí celých 150.000 Rp na osobu a den plus ještě 100.000 za loď. Znechucení jsme rozhodli, že se druhý den pokusime zdolat nedaleký kopec Bukit Lanjak, ze kterého by měl být výhled na jezero.
Slejvák tentokrát přišel už v noci a ustal až kolem jedenácté dopoledne. Mezitím se ukázal náš lodivod a jestli tedy jedem. Když jsme mu naznačili, že povolení jsou na nás příliš drahá, řekl, že to i s povoleními zvládneme za 1.100.000, protože on dostane slevu. Nám už se v tom lijáku nikam nechtělo a ještě to zavánělo úplatky.
Cesta k Bukit Lanjak byla zaplavená nočním přívalem vody. Zvolili jsme tedy další náhradní program - výstup po silnici do sedla a návštěvu nedalekého longhouse Sungai Sedik. Výhledy ze sedla byli docela pěkné a přijetí v longhousu natolik vřelé, že jsme mazali zpátky do vesnice pro batůžky a na noc se přesunuli do Sungai Sedik. Den jsme zakončili koupelí ve vodopádu a polohovorem s Kristínou a její rodinou v lámané indonéštině, angličtině a v obrázkové řeči (jen Kristína, pani z města na prázdninách, uměla anglicky asi tak jako já indonésky). Druhý den bylo nádherně a nám se to rozleželo, rozhodli jsme se na jezero přeci jen vyrazit a trošku riskovat, doufali jsme, že po povolení se nikdo ptát nebude. Naší hostitelku jsme vzali s sebou a byl z toho moc pěkný výlet včetně koupání. Povolení jsme nakonec stejně zaplatili na malém ostrůvku Tekenang, kam se chodí na vyhlídku, a kde byla také kancelář. Nicméně si myslíme, že si to nakonec stejně strčili do kapsy, přestože všechno vypadalo oficiálně. Asi to od nich nikdo nevybírá. Zpětně si myslím, že bychom poprvé našeho převozníka usmlouvali na souhrnou částku jednoho miliónu i se všemi povoleními... Navíc návštěva musí být zajímavější v suché sezóně, kde je okolo víc bažin a ptactva.
Druhá noc v Sungai Sedik byla stejně příjemná a zažili jsme komunitní oslavu narozenin spojenou s křesťanskou mší přímo v longhousu. Ochutnali jsme spoustu tradičních pokrmů, vypili mnoho tuaku (tradiční palmové víno), který chutnal jako špatný burčák a viděli opravdového dospělého škorpióna. Šéf longhousu ho chtěl bez prodlení zabít, pak ho ale napadlo, že by si ho Lukáš chtěl vyfotit (předtím mu Lukáš ukazoval fotky z cest). A tak běhali kolem něj pěknou chvilku než ztatili trpělivost a jednou dobře mířenou ranou holí to s ním skončili.
Ze Sungai Sedik jsme šlapali pešky a docela si užívali scenérii místní hospodářské krajiny s rýžovými políčky. Po více než hodině chůze nam v další vesnici zastavil anglicky mluvící malajec Mathiew v rozhrkané káře. Kousek nás prý zadarmo sveze. Nejsme žádné fintivky, a tak jsme si naskočili, přestože vevnitř to smrdělo jak v prasečáku a bylo špinavo i na naše standardy. Bydlí prý v longhousu cestou, musíme se tam zastavit a strávit noc. Napovídal nám jaké máme štěstí, že jsme potkali zrovna jeho a on nám všechno vysvětlí... A realita? Nejdříve jsme rozrthali pneumatiku a čekali jsme dvě hodiny než si Mathiew dojel se známými dofouknout rezervu. Slíbil také návštěvu nějakého starého longhousu v okolí, ale budeme mu muset přispět na benzín. Nejdřív to bylo kolik chceme, pak mu naše částka nakonec byla malá a to se nám nelíbilo. Už jsme chtěli vystoupit, ale do města by jsme se nedostali a neměli jsme kde spát. Mathiew nakonec ustoupil, ale peníze mu musíme dát hned. Když jsme dojeli do "jeho" longhousu ukázalo se, že Mathiew bydlí kousek stranou a není úplně součástí komunity. Pak jsme museli počkat než zajede vyzvednout vesničany ulovená divoká prasata na kšeft se svými malajskými kamarády. Tak se stalo, že jsme viděli indonéskou zabijačku hned tří čuníků najednou a další tři ve vesnici ještě čekali na kupce. Bohužel celé odpoledne si nás náš hostitel nevšímal a do longhousu jsme se šli podívat nakonec bez průvodce, takže nám nikdo nic nevysvětlil a na exkurzi do starého longhousu budem muset počkat do zítra... Večer byla koupelna byla plná vepřových vnitřností, tak jsme museli vyrazit na koupel do prijemně chladivé řeky. Zbytek večera jsme seděli a koukali jak se Mathiew baví se svými malajskými kumpány a čekali až budeme moci jít spát. Aspoň že nás bohatě nakrmil a mohli se bavit pozorováním her dětí.
Ráno jsme si vymohli brzký start cesty k longhousu, ale Mathiew nás neodvezl až na místo, ale jen na odbočku odkud to bylo ještě 4km k samotnému longhousu Apalin. Paní v obchůdku nás tam prý hodí, když jí dáme něco málo na benzín. My jsme mu prý nedali dost! Jenže Mathiew nic nedomluvil, a když jsme se konečně dohodli o co nám jde, chtěla paní za cestu 100.000 Rp. Trošku nasupený jsme radši vyrazili pešky. Za hodinku jsme byli na místě. Longhous nám bohužel zrekonstruovali před několika lety, ale pořád byli zachovány původní pilíře i výška podlahy kolem osmi metrů nad zemí. Celkem zde může žít na dvě stovky lidí, ale teď jich tu posedávalo jen pár. Všichni kdo mají ruce a nejsou ve škole jsou na polích a sklízejí rýži. Odtud jsme vyrazili zpátky na hlavní a dál šli pěšky další hodinku. Cestou byla opět malebná políčka a pěkné výhledy na hory. Kus cesty byl lesem, a tak nám ani nevadilo, že šlapeme. Za celou dobu kokem nás projelo jediné auto a to nás rozhodně nechtělo vzít. Nakonec jsme naskočili na bus jedoucí do města a nechali jsme se vysadit u odbočky na longhousu Uluk Palin. Za ten kousek ani nechteli peníze. Mathiew nám sice předtím tvrdil, že longhouse před dvěma měsíci vyhořel, ale my už mu nevěřili ani slovo. Tentokrát měl bohužel pravdu a nás po kilometru a půl šlapání přivítala jen vesnice uprostřed, které se k nebi tyčili ohořelé dřevěné kůli, mezi kterými díky přičinlivosti místních už vznikali první zahrádky. Musela to být opravdu působivá stavba.
Tak jsme se zapsali do návštěvnické knihy a otočili to směrem na hlavní. Tam jsme po chvilce čekání chytili druhý autobus z Badau do Putissibau. Do města jsme dorazili přesně ve chvíli, kdy všechny autobusy do Pontianaku už odjeli (poslední jede 13:30). Bohužel vsechny neodjíždějí z jednoho místa, a tak se musíte optat postupně ve všech čtyřech kancelářích, které jsou rozesety po městě a vy ještě nevíte kde. Utahaní jsme zapadli do prvního plesnivého hotelu (s Wifi), který jsme našli (110.000 Rp za pokoj s fénem bez koupelny a oken, ale s dobrou snídaní). Hotel Sanjaya stojí přímo na hlavní, nedaleko bankomatu, který vydává celých 2.500.000, a tak jsme mohli minimalizovat ztráty z poplatku za výběr v cizí měně. Nedaleko byla také kancelář společností, kde jsme si rezervovali lístky na další den. Cestou jsme povečereli v jedné nudlové jídelně plné "laydyboys", se kterými se moc pěkně povídalo.
Když jsme seděli v hotelové hale a přemýšleli, že bude čas se uložit do naší zatuchlé kobky bez oken, začal se zvenku ozývat nečekaný hluk. Jistě, jsou to bubny! Za chvíli jsme viděli první hudebníky průvodu. Jak jsme jen mohli zapomenout na oslavy konce oslav nového roku! Vyběhli jsme ven a zamíchali se do průvodu. To bylo těžké, protože je díky své výšce jsme chtě nechtě vyčnívali. Za chvíli o nás věděli všichni: "To jsou oni, ty bílé tváře! Můžete se s námi vyfotit?". Zcela evidentně jsme byli jediní západní turisti v průvodu a zřejmě i jediní ve městě. Kromě nás byli v průvodu také bubeníci všech druhů, šikovní tanečníci lvího tance, jeden dlouhatanský drak a černý fakír s tvářemi a krkem propíchanými jehlicemi. Ten byl evidentně (hned po nás) hlavní figurou v průvodu, ale jeho přesný význam nam zůstal utajen. Po dvou hodinách průvod konečně zmizel za dveřmi čínského chrámu. Ty se za nimi zavřeli a my se mohli konečně vrátit do hotelu a spát.
Ráno jsme si chtěli půjčit skútr a dopoledne se ještě projet na vyhlášené longhousy v Malapi, vesničce asi 15km od Putussibau, které nám poradili moc užitečné stránky infornační kanceláře Gallery Kapuas Hulu. Jenže kde vzít skútr. V hotelu nevědí a Kapuas Hulu Gallery půjčují jen kola. Když jsme si uvědomili šíři problému, bylo nám jasné, že potřebujeme den navíc. Přesunot lístky na další den naštěstí nebyl problém. Ale skútr jsme stále neměli. Naše kroky vedli do cestovky Kompakh. Tam skútry neměli, ale poslali nás do hotelu Aman Sentosa. Lonely o něm píše velmi nelichotivě, ale nutno říci, že za stejný peníz distanete výrazně příjemnější prostředí, jen vám nenabídnou snídani. V hotelu se nás s perfektní angličtinou ujal manager a za chvíli jsme měli skútr za 75.000 Rp na celý den. Strategicky jsme zatajili, že máme neplatné mezinárodní řidičáky, i že jsme nikdy neřídili motorku a vrávoravě výrazili ze dvora. Po úvodním bloudění ve městě jsme cestu našli lehce. V longhousech nás přijali většinou chladně. Jen v Malapi 2 byl moc ochotný anglicky mluvící učitel, který nám vysvětlil spoustu věcí, které jsme ještě nevěděli, a Malapi 3 jsme vypili něco tuaku. Byl to ten nejlepší tuak jaký jsme zatím pili a tak nám skoro bylo líto, že musíme zpátky za volant. Na radu místních jsme ještě vyhledali jeden velmi starý a vysoký longhouse kousek za vesnicí Sayut. Spolu s Malapi 1,2, a 3 patří mezi architektonicky nejzdařilejší. Všechny jsou již sice po rekonstrukcích, ale stále udržují tradiční vzhled. Na Malapi jedna jsme se museli za příspěvek 2000 Rp přepravit motorovou loďkou. Čekali jsme asi půl hodinky než přijel převozník, který byl po proudu vyzvedávat od vesničanů rýži. V Melapi 1 nás vzali okolo, zapsali do notesu, a když už jsme čekali na lodičku naznačili nám, že vlastně vybírají vstupné. Při otázce kolik trochu přestřelili a řekli si o celých 100.000 Rp. Tak my jsme zase naznačili, že tolik nemáme. Nakonec jsme jim vrazili 20.000 a oni byli docela šťastní. Bezpečně jsme vrátili motorku, dali si večeři v naší oblíbené laydyboy jídelně a tentokrát šli opravdu brzy spát. Ráno jsme se vyspali do růžova poseděli hodinu a půl u snídaně, dali si nudle k obědu na obvyklém místě a už jsme měli před hotelem auto, které pro nás poslala autobusová společnost. Jednalo se sice o staletý džíp, ale bylo to v ceně a my se nemuseli nikam vláčet s batohama. Dovezli nás k malému teréně vyhlížejícímu autobusu asi pro dvacet lidí. Sedělo se v křeslech po třech v řadě. Autobus jede do Pontianaku celých osmnáct hodin a nemá klimatizaci, ale to nevadilo a i jinak byl vcelku pohodlný. Jen nepočítejte, že se v noci vyspíte. Cesta ze Sintangu na hlavní mezi Kuchingem a Pontianakem je v tak hrozném stavu, že se v autobuse dá sotva sedět...
Ráno u autobusu nás vyzvedla Leonie s tatínkem na motorkách a strávili jsme den nakupováním a sháněním lístků na loď. Původní plán byl jet do Jakarty, ale když jsme zjistili, že můžeme vyrazit do Semerangu, který máme pěkně na trase neváhali jsme a koupili jsme si lístky. Loď vyrážela druhý den večer, a tak jsme ještě měli čas dát se trochu do pořádku a vyprat naše plísní prorůstající batohy.
V devět večer jsme se nalodili a už v jedenáct v noci jsme vyrazili šnečím tempem po řece k moři. Zde jsme rychlost zvýšili na dvacet km za hodinu a zamířili do 600 km vzdáleného Semerangu kam máme dorazit asi za padesát hodin.
Cesta lodí rozhodně není pro citlivé povahy, a kdyby nám Leonie nezorganizovala místo v pokoji pro matky s dětmi, určitě bychom si to užili o dost méně. Běžně se tu spí na zemi a záchody spojené se sprchami jsou kapitola sama pro sebe. Ani jídlo bych zrovna k Hiltonu nepřirovnávala... Za zmínku stojí i způsob výdeje jídla. Na dva dny dostanete k lodnímu lístku tři poukázky na jídlo. Ty vám seberou hned po nalodění, a pak už vám dělají značky přímo na lodní listek a vydají čtyři jídla :-). V jednoduchosti je krása, že? Jinak jsou na lodi všichni velmi příjemní, ale až na výjimky nemluví anglicky, zcela okázale ignorují fakt, že moje schopnosti v jejich jazyce nesahají dál než k základním slovíčkům zajišťujících přežití a zahrnují nás dlouhými monology a náročnými otázkami. Když konečně pochopí, že jim nerozumíme, všechno nám s velkým úsměvem zopakují znovu a hlasitěji.