Tutukaka Coast - Bay of Island - Ngawi Hot Spring - 90 Mile Beach/Te Paki Stream - Cape Reigna
I tady na jižní polokouli mají sever. Je to překvapivé a my se rozhodli se tím směrem vydat, kam až to půjde.
Tukaka Coast bylo od naše útočiště ve Wharangei necelých třicet kilometrů. My jsme příliš
nepřemýšleli co a jak, prostě jsme se vyrazili projet a projít. Samozřejmě jsme zapomněli, že jsme vázáni přílivem a odlivem na jedné pobřežní vycházce a nastalo zuřivé plánování. Nakonec se to obešlo jen s patnáctikilometrovou zajížďkou. Největší hitvokou na Tukaka Coast byla pro nás “modrá díra” nebo také bazén mořských panen (jako, že se tam koupou, ne že by jich byl plný). V útesech, které se odkrývají pouze při odlivu zůstává v prohlubních voda. Když je díra dost hluboká a voda je dost čistá má tmavě modrou barvu. Je to pěkné nejen ke koukání, ale také ke koupání. Protože ani mořské panny se nekoupou v plavkách skočili jsme do vody taky jen tak. Jezírko bylo dost veliké, aby se v něm dalo udělal i několik temp. Na druhé straně skal jsme mohli pozorovat obrovské vlny dorážející na pobřeží, zatímco naše koupaliště bylo klidné a vyhřáté od sluníčka. Načasování bylo perfektní navzdory tomu, že plán vznikl v několika minutách a museli jsme se místo oběda spokojit s balením sušenek zfutrovaným v poloběhu. Místní si ve všední den těžko udělají pauzu uprostřed dne, aby se přišli vykoupat a těch několik málo zasvěcených turistů, si zrovna dávalo do nosu. Takže jsme naší nahou koupelí nikoho nepohoršovali. První turisté se objevili přesně ve chvíli, kdy jsme si natáhli poslední kousky našich oděvů a vyrazili zpět. Zbytek pobřeží v Tutukaka nepatří mezi turistické lákadla, takže se jsme se vždy potkali jen s několika místními. Výjimkou byl německý pár v podobném vozítku tomu našemu. Vyzvídali naše zkušenosti s kempováním a cestováním po Zélandu. Zpětně musím říci, že jsme asi nebyli moc sdílní a příjemní. Jenže když v hlavě máte jen opečené párky s chlebem a v žaludku prázdno, hodinový rozhovor by vás nepotěšil, ani kdyby to byl s vaším nejlepším kamarádem. Nějak nám nedařilo hovor rozumně ukončit… Za naši sdílnost jsme byli odměněni kouskem sušené návnady na ryby. To pro nás byl objev! Za celou tu dobu, jsme si marně lámali hlavu, kde sehnat v ten správný čas návnadu. To bylo tedy terno, kolikrát jsme nešli na ryby! Mražená návnada na benzínkách se prodává po kilech a na sýr ty místní ryby taky moc nejsou. Po jedenácti měsících na Zélandu objevujeme Ameriku v podobě sušené chobotnice!
Z Tukaka Coast míříme do Bay of Islands, kde se obdivujeme pobřeží v mnoha různých podobách. Tutukaka je divoké a skalnaté, Bay of Island je tak nějak od všeho trochu, písčité pláže, střídají vysoké útesy. Nejzajímavější byl krátký výpad do mangrovového podrostu nedaleko Russelu. Dozvěděli jsme se jak tyto stromy se vzdušnými kořeny bojují o přežití ve sladko slaných deltách řek. Mangrovy nebyly nijak vysoké, ale přesto to byla zajímavá exkurze. Zvláštní bahenní kraby a šneky jsme bohužel neviděli jinde než na informační tabuly.
náš průvodce píše, že se od konce 19. století skoro nezměnily. Obyvatelé kempu mají výhodu, že na rozdíl od ostatních nemusejí se zavíračkou opouštět bazény. Takže nevadilo, že jsme na místo přijeli až v osm a ještě další hodinu si vařili večeři. Těsně před zavíračkou jsme nastoupili do bazénků, kde už zbývalo jen posledních pár jedinců a po půl desáté jsme měli celý areál jen sami pro sebe. Postupně jsme se nahřívali a postupovali k teplejším a teplejším bazénkům. Lukáš dosáhl nejvyšší mety, která spočívala v teplotě 46-48 stupňů. Já byla maximálně na 43 a to jsem tam ještě moc dlouho nevydržela. Další koupačka následovala hned po ránu, ještě před prvním ranním náporem. Pravda deset lidí za dopoledne nejsou zrovna davy, ale člověk má přeci jen jiný pocit, když je tam úplně sám. Při snídani se na nás obrátila paní domácí. Výměnou za pár hodin práce nám nabízí další noc v kempu s koupáním. Docela jsme váhali, protože jsme byli nastavení na cestovní mód. Nakonec se nám nabídka zalíbila a plácli jsme si. Dopoledne jsme dvě hodinky zahradničili,vybírali peníze za vstup a odpoledne a celý večer jsme se mohli věnovat relaxaci, revitalizaci a hovoru s ostatními návštěvníky lázní. Při revitalizaci došlo i na Efinku, která si to v určitých ohledech už opravdu zasloužila. Teprve zpětně jsem si uvědomila jak nám tato malá zastávka prospěla. Potřebovali jsme načerpat nové síly a na pár chvil se zastavit. Paní v Nghawi nám k tomu poskytla perfektní záminku. Třetí den už jsme, ale žádnou další pracovní nabídku nedostali, a tak jsme vyrazili dál.
Naším cílem byli Rainbow Falls nedaleko Kerikeri. V zásadě se ničím nelišili od ostatních vodopádů tady na severním ostrově, až na to, že za nimi je převis, kterého se dá dosáhnout a dojít tak za vodopády. Není to zadarmo. Musí se přebrodit řeka, a pak se šplhat bahnitým svahem. Tam se Lukášovi podařilo se vymáznout, takže byl od pasu dolů celý od bahna. Cestou zpátky mu tam navíc zapadly obě nalezené boty, které s velkým údolím vylovil zpět. Cena byla ovšem vysoká, protože se tím obalil až po lokty do šedozeleného smradlavého bahna. Při zpáteční cestě přes řeku, si už ani nevyhrnoval nohavice a doufal, že se mu alespoň trochu vyperou. Nakonec se musel svléknout do trenek, aby jsme to vůbec vyčistili. Zbytek cesty k autu absolvoval ve svých sto let starých trenkách, které zdobí kýčovití růžoví sloni. Na lavičce u vodopádů zrovna svačila skupinka mladých německých děvčat, a když jsme procházeli kolem, něčemu se nepochopitelně chichotala...
Na Matai Bay jsme vyzkoušeli naší novou sušenou chobotnici, ale ryby o ni jevili stejný zájem jako o dříve zkoušený sýr… Možná, že tam ani žádné nežili. Tohle místo je u místních rybářů opravdu oblíbené a o víkendech je to tam hlava na hlavě. Takže jsme žádnou rybu nezískali a naopak jsme ztratili GPS. Při chystání rybaření nám vypadla tak nešťastně, že spadla rovnou do louže s mořskou vodou. S vodotěsností už na tom nebyla nejlépe a tak i přes rychlé vylovení voda natekla dovnitř. Od té doby už nenaskočila a nejspíše se odebrala do křemíkového nebe...
Smířeni s neúspěchem a citelnou ztrátou docela nepostradatelného přístroje jsme vyrazili na Ninety Mile Beach, dlouhatánskou písečnou pláž. Na rozdíl od jiných, je tam písek pěkně utemovaný a za odlivu se na něm může projet i osobní auto bez jakékoli terénní výbavy. Povzbuzeni faktem, že Efinka není přeci jen tak nějaký obyčejný osobák, jsme se začínajícím odlivem vjeli na pláž. Opravdu celou cestu jsme neměli žádný problém a to jsme ani nezapínali čtyřkolkový pohon. Ne všichni jsou tak odvážní nebo mají půjčená auta, kterým je většinou podobná kratochvíle zapovězena, a proto zde jezdí také turistické autobusy. Za naší cestu jsme dva takové potkali a ani taková jízda nemusí být úplně špatná. Řidič autobusu se toho nebál a neohroženě zajížděl až za hranu vln, které projížděl efektním smykem a mu voda cákala až na střechu. Když jsme viděli jaké vylomeniny dělá normální autobus, Lukáš neodolal a také si to musel vyzkoušet. Oproti zkušenému autobusákovi se přeci jen držel trošku víc zkrátka, ale já měla i tak v očích hrůzu a děs.
Noc jsme strávili na druhém konci pláže. Tam jsme se již za pomocí náhonu na všechna kola vyšplhali na travnatý břeh, kde jsme byli chráněni před přílivem. Příliv nás zároveň chránil, před případnou policejní hlídkou, která by ráda potírala nepovolený kemping. Den jsme zakončili bosonohou procházku přes hřeben na vedlejší pláž, kde jsme k našemu údivu našli lehce dostupné a velké slávky, které jsme si pak spolu s jedním místním pánem opekli na ohni (ohně tam jsou také zakázané, ale on už hořel, když jsme si k němu sedali:)
Druhý den ovšem čekala Efinku i Lukáše těžká zkouška. Průjezd řečištěm potoka Te Paki zpátky na zpevněnou cestu do světa ostatních turistů. Jízda písečným řečištěm potoka není jednoduchá, protože se nemůžete zastavovat, aby vám voda nezačala podemílat kola. Tady jsme čtyřkolku zapnuli hned na začátku. Myslím, že jsme udělali dobře, protože místy byl písek opravdu měkký a těžko říct, jak by to dopadlo. Bylo taky moc dobře, že řídil Lukáš, který se toho tolik nebojí a udržoval nám stálou rychlost a bez velkého rozmýšlení vybíral z mnoha možností kudy řečištěm jet... Já bych nás určitě zapíchla při první příležitosti, protože bych jela moc pomalu. A tak jsme se řítili potokem, voda stříkala na všechny strany a doufali jsme, že nikde neuvízneme nebo nevjedeme do slepé uličky. Pro mě to bylo dobrodružství i na sedadle spolujezdce.
Te Paki Stream je z pláže přístupný pouze za odlivu. Odliv byl velmi brzy ráno, a tak i nás vyhnal z postelí ještě před východem slunce. Ráno pod peřinou jsem ještě nadávala, ale později se ukázalo, že to bylo to nejlepší co jsme mohli udělat. Všichni turisté totiž ještě spali, a my měli rozlehlé království písečných dun sami pro sebe. Vyšplhali jsme do dun a měli jsme pocit, že jsme se octli na poušti, jejíž písečnou jednolitost ruší pouze oáza zelených stromů v údolí Te Paki. Po půlhodince supění a funění jsme dospěli k jezírku, které si vysloužilo další nahou koupel. Zpátky z výletu jsme byli přesně ve chvíli, kdy do dun vyráželi první turisté. My jsme zamířili jsme na delší výlet, který nás zavedl na Cape Maria Van Diemen, ze kterého je skvělý výhled na Cape Reigna, nejsevernější mis a maják celého Zélandu. Na místě jsme byli úplně sami a cestou dole na pláži jsme našli tolik slávek, že jsme se museli krotit, abychom je vůbec unesli. Tentokrát byli dušené s kuskusem. Nejsou špatné, ale na ty pečené nebo grilované to ani zdaleka nemá. Jenže rozdělávat ohně se na dalekém severu nesmějí, alespoň ne na oficiálních místech. Navíc jsme sebou museli hodit, abychom stihli západ slunce na samotném Cape Reigna. To místo má opravdu úžasnou atmosféru a pro původní maorské obyvatelstvo má i velmi silný mytický význam. Bohužel jsme tu atmosféru museli sdílet minimálně s dalšíma dvěma desítkami turistů, z nichž přinejmenším polovina neustále někde pobíhala, povykovala a halekala. Připadali jsme si spíš jako ve školní družině. Proto jsme se rozhodli strávit na Cape Reigne ještě jednu noc. Vybrali jsme si opuštěnou pastvinu, která byla z dohledu od silnice a strávili noc pod širým nebem. Obloha byla jako vymetená, a tak jsme místo spaní ještě dlouho koukali na hvězdnou oblohu, obdivovali mléčnou dránu a počítali padající hvězdy. V noci však padla rosa a nám v našich ultra letních spacácích nepomohl ani žďárák, který byl nakonec víc mokrý zevnitř než zvenčí. Zbytek noci jsem prodrkotala zuby a Lukáš na tom nebyl o nic líp. Už se mi dlouho nestalo, že bych tak ráda slyšela zvonění budíku. Bez snídaně jsme vyrazili zpátky k majáku. Na místě sice nebylo liduprázdno, ale těch pár vyoraných myší si tiše užívalo mírumilovnou atmosféru zatažené oblohy stejně jako my. Východ slunce se tentokrát konal, bez dalších efektů, přesto jsme ho ocenili mnohem víc.
Z Cape Reigna už jsme dál na sever jet nemohli. Museli jsme se otočit a vydat se na naší poslední cestu směrem na Auckland, město veliké.
Ztráty a nálezy: Kromě ztráty GPS, se nám na jedné z pláží podařilo najít nezávisle na sobě dvě boty, které dohromady tvoří nefalšovaný a původní pár. Jde sice o obyčejné vietnamky, které Lukáš nemá rád, ale jedna je levá a druhá pravá, mají stejnou velikost a ještě navíc opravdu patří k sobě. Není třeba dál pokračovat o koních a zubech...
Na závěr ještě poznámka o vlaštovkách: Věděli jste, že všechny vlaštovky na světě létají ve stejnou dobu stejným směrem?