NP Tongariro - Severní Okruh (Great Walk Northern Circuit) + Mt. Ngauruhoe (2287m) + Mt. Ruapehu - Dome Hill (2672 m.)
NP Tongariro je kompozitní masiv několika vulkánů, které jsou více či méně stále aktivní. Můžete zde vidět různé důkazy bývalé i současné sopečné činnosti v podobě lávy, pemzy, kráterů, ale i páry a horkých pramenů. Great Walk Northern Circuit není mimo sezónu považovaný za “easy tramping”. Díky tomu jsou jeho chaty a kempy zpoplatněny normálně jako jakákoli jiná veřejná chata na Zélandu. To umožňuje projít si trek bez velkých nákladů a návalů turistů. Na druhou stranu by jste se mimosezónu měli vybavit cepínem a mačkami, to ale není vždy úplně potřeba.
Náš první den v Tongariru nezačal slavně. Počasí zcela odporoval nám známé předpovědi. Husté sněžení a silný vítr hraničící s vichřicí znemožnil náš nástup na trek už v pondělí odpoledne. Lavinová předpověď se rázem vyšplhala na trojku a to i ve výškách pod dva tisíce metrů. Místo nástupu na trek jsme se tedy navzdory vánici a vichřici pokoušeli prohlídnout si okolí návštěvnického centra, kde jsou v dostupné vzdálenosti nějaké vodopády a různé sopečné úkazy.
Na trek se nakonec vyrazili v úterý za slunečného počasí, ale v opačném směru než jsme původně plánovali. Tak jsme nejdříve šli nízko položenými pláněmi na chatu Waihohonu Hut s krátkou odbočkou na Tama Lake. Cesta byla od prvního kroku pokrytá sněhem, ale nebyl příliš hluboký. Po návratu od Tama Lakes nás velmi zklamalo, že už nejsme první, kdo zanechá stopy v netknuté sněhové pokrývce. V našem směru se před námi objevili otisky bot. Velmi nás udivilo, jak ten člověk dělal velké kroky. Ani Lukáš nemohl v jeho šlépějích kráčet. Musel být buď opravdu vysoký nebo běžel. Chvíli jsme si hráli na detektivy, ale osobu kráčející před námi jsme nemohli identifikovat.
Na chatu Waihohonu je to z vesnice asi dvacet kilometrů včetně odbočky k jezerům. My jsme tam dorazili kolem třetí. Nějak se nám chata nelíbila a nechtělo se nám tam celé odpoledne jen tak vysedávat. Navíc když by náhodou vyšlo počasí můžeme se zítra pokusit o vrchol hory Ngauruhoe. Na to jsme potřebovali být večer o chatu dál. Cítila jsem se sice uťapkaná, ale nějakých osm kilometrů “great walku" přece musíme zpřehledem stihnout za dvě hodinky. Zásadní chyba v úsudku. Nejenže, nás nečekala upravená štěrková cestička, ale ještě pořádná nálož sněhu. V kamenitém sopečném terénu nešlo poznat, kde je návěj a každým druhým krokem jsme se bořili po kolena ve sněhu, občas to bylo až po pás.
Cestou nás sice provází různé přírodní úkazy, včetně sopečné pouště, kde se člověk cítí opravdu jako Frodo Pytlík, který za chvíli za horizontem spatří skřetí ležení. Bohužel časem ani to už nepomáhá a nálada upadá. Sotva se vlečeme. Za každým hřebínkem vyhlížíme chatu, ale je tam vždy jen další sestup a stoupání. Když už začínám propadat zoufalství, konečně na mě chata vykoukne za velkým černým kamenem a já stojím přímo na zápraží.
Na Oturere Hut dorážíme po deseti hodinách. Vítají nás dva milí společníci z Francie a Holandska. Jsou utahaní stejně jako my, ale šli dnes jen od silnice nedaleko Waihohonu Hut, tak se zítra obrací zpět. My mezitím chytili signál a předpověď na druhý den. Počasí se má pochlubit tím nejlepším a lavinové nebezpečí kleslo na druhý stupeň a dále se mělo snižovat. Je to jasné zítra je náš vrcholový den. Hora Ngauruhoe musí padnout.
Další den ráno se nám nepodařilo splnit své předsevzetí a vyrazit se svítáním. Kolem sedmé jsme přeci jen na cestě. Svítí sluníčko a pořád je všude plno sněhu. Postup přes lávová pole je nepříjemně pomalý a náročný, přestože jdeme na lehko a vcelku po rovince. Zejména po včerejšku mám pocit, že každý krok mě stojí dvakrát tolik sil, než by si zasloužil. Konečně dorazíme k místu, kde cesta strmě stoupá na hřeben Kaimanawa. Naštěstí je tu sníh z větší části roztátý a méně kamenitý. Po třech hodinách se konečně ocitáme na Emerald Lakes. Ani nás moc nepřekvapí, že jsou jezírka zamrzlá a pod sněhem. Místo oslnivých barev lehce prosvítá světle bledě modrá voda. Od jezírek vystoupáme na vrchol Red Crater. Kráter je z větší části pod sněhem, ale i tak z něj tu a tam vyčnívá jasně červená skála. Až to roztaje, bude to určitě paráda. Od kráteru se musí ještě dvě stovky výškových metrů dolů na pánev South Crater. Zde konečně můžeme začít samotný výstup.
Na úpatí hory jsme v jedenáct hodin. Před námi stoupali dvě dvojice, vycházející z chaty na opačné straně hory... Sníh už změkl a slušně se bořil. Opravdu by bylo lepší tu být o nějakou hodinku až dvě dřív. Pokus o výstup po hřebínku, abychom se vyhnuli sněhovému svahu nevyšel, sopečná suť klouže a boří se ještě víc. Tak nám nic jiného nezbylo a pustili jsme se ve stopách našich předchůdců. Po prvních sto výškových metrech už nasazujeme mačky. Změklá je jen tenká vrstva navrchu a pekelně klouže. Svah je strmý (sklon kuželu je asi 33°), proto stoupáme dosti ztěžka, ale zato účinně. Přestože mám pocit, že žádný další krok již neudělám, doháníme ještě před vrcholem ostatní a držíme s nimi krok. Ve strmém sněhovém poli máme obavy z lavin, ale sníh se zdá pevně spojený. Jiná cesta nahoru než traverzem za ostatními stejně není schůdná.
Konečně jsme “tam”. Před námi je kráter tzv. hory Osudu z Pána Prstenů! Hluboká díra, přibližně kruhová s kolmými stěnami. Vše je ještě doplněno sněhem proměněným na led a sněhovými převěji. Bohužel, já si ho moc neužívám, protože vyčerpání mi jaksi nedovoluje si to celé užít. Navíc v sobě přiživuji téměř panický strah z měknoucího sněhu dole a s tím spojných lavin. Taky mám obavy, jestli budu mít dost sil na sestup a bezpečný návrat.
Po prohlídce kráteru obcházíme jeho okraj a sestupujeme do mělkého sedýlka, které odděluje kráter od hřebínku, kde je samotný vrchol. Na něm, v místě kde se podivně kouří ze skály, to vzdávám. Na nedaleký samotný vrchol, který je pouhým dvacet metrů výškových nad námi už jde Lukáš sám.
Dolů sestupuje podél hřebínku a jde to docela lehce. Z prudkého svahu kontrolovaně kloužeme sutí a zbytky sněhu. V druhé půlce svahu se napojujeme na naše stopy a sníh začíná být nesnesitelně těžký. Už mě to nebaví. Pořádnou pauzu si dáváme, až když vystoupáme, dnes již podruhé, na Red Crater a sejdeme zpět k Emerald Lakes. Pak už nás čeká “jen” sestup hřebínku a přehopkat pláň lávových polí k chatě. Sníh během dne hodně roztál a cesta je mnohem příjemnější. Oproti mým černým proroctvím se vracíme úplně v pořádku na chatu v rozumný čas kolem páté. Na chatě jsme měli zase společnost, která se během večera ještě rozrostla. Příjemně se povídalo až do noci.
Ve čtvrtek vyřážíme ještě později než den předtím. Mně se včera ve zpocených a zřejmě špatně utažených botách s mačkami udělali parádní krvavé puchýře. Takže jsem si říkala, jestli vůbec obuji boty. Nakonec to docela šlo. Tentokrát nikam nespěcháme. Postup od chaty je pěkný, protože sníh v noci přemrzl a o dost méně se boříme. Za dvě hodinky jsme na vrcholu Red Crater (za dva dny už po třetí). Jdeme stejnou cestou až na South Crater a vše si můžeme pěkně prohlédnout v mizejícím sněhu. Jen jezírka jsou pořád pod ledem.
Protože jsme měli dobrý čas, bez ohledu na puchýře ještě vycházkou zkoušíme dobýt Mt. Tongariro. Je to téměř po rovince. Po chvíli jsme se museli otočit, protože sníh byl oproti očekávání ještě pořádně zmrzlý. U batohů nazouváme mačky, přibalujeme čokoládu a vyrážíme znovu. Tenhle výlet, je zřejmě ve znamení opakovaných výstupů. Na vrcholu jsme potkali skupinku Čechů, kteří jsou o dost statečnější a celou cestu zvládli bez maček. Nutno dodat, že hlavně proto, že neměli žádné mačky a tak ani moc na výběr. Sluníčko se opravdu činilo a tak jsme si ani nevšimli, že v družném hovoru vysedáváme na vrcholu už skoro dvě hodiny. Bylo na čase se otočit a jít každý svou cestou.
Od South Crater jsme cestu ještě neznali, a tak jsme se těšili na nové výhledy. Z Mangatepopo Sadle se pozvolna schází usazeninou pyroplastických proudů. Okolní kameny, skály a půda jsou temně černé. Jejich barvu ještě více podtrhují zbytky sněhu, které nám už naštěstí nekomplikují cestu.
Když jsme konečně v pět hodin dorazili k chatě Mangatepopo osud mi uštědřil další ránu. Předpověď na zítra se neuvěřitelně vylepšila, a nám se tak naskýtá jedinečná možnost pokusit se zítra o Mt. Ruapehu, nejvyšší vrchol Severního ostrova. Jenže to odsud od chaty určitě nezvládneme. Místo příjemného vysedávání a užívání si poslední hodinky sluníčka před chatou nás čeká další trmácení. Protože je to Great Walk a všechen sníh, je v těchto výškách už pryč myslela jsem si, že těch devět kilometrů po upravené cestičce už prostě nějak od šoupu, i když už jsem byla děsně utahaná.
Bohužel se ukázalo, že upravená štěrková cestička se nekoná ani tentokrát. Místo toho je všude mokré bláto a hluboké zákopy, které do měkké půdy vyšlapali generace chodců před námi. Cesta se zřejmě před hlavní sezónou dává do pořádku, a tak všechny dřevěné chodníčky sundali (!). Dokud je světlo ještě to docela ujde. Problém nastal, když jsme museli nasadit čelovky. Po tmě nám cesta vůbec neubíhala a měli jsme pocit, že snad nikdy neskončí. Nakonec jsme do vesnice doklopýtali kolem osmé. Já už doopravdy na pokraji sil jsem padla do auta a nechala Lukáše, aby nás odvezl na naše “utajené ilegální” kempoviště. Pak jsem ho taky nechala uvařit večeři a ještě mě málem musel nakrmit. Můj kamarád vždycky říká, že ženskou si s sebou do hor brát nemáš, jen se o ní musíš pak starat, ale tomu jsem se já vždycky jen smála...
Je pátek ráno. Ještě napůl v kómatu poslouchám Lukáše. Předpověď je neurčitá a venku mrholí. Budeme muset vyjet nahoru do lyžařského střediska, abychom zjistili jak to vlastně vypadá. K mojí smůle to “nahoře” vypadalo velmi vrcholově. Nezbývalo mi než se vzpamatovat, hodit do sebe snídani a zapakovat se. Ještě se snažím zachránit a vysmlouvat rozumnou cenu za lanovku, která by nám pomohla o celých čtyři sta výškových metrů výš. Jenže třicet dolarů za jednoho je prostě moc. Nedá se nic dělat. Ostatně jako vždycky.
Propleteme se mezi soukromými chatami Lyžařských klubů, až nacházíme hřebínek z černých skal. Zde vede letní značená cesta k horní stanici lanovky. Ani tady se mačkám nevyhnu, sníh je zmrzlý na led. Každý krok mám nohy jako v ohni a mám pocit, že stoupám tak metr za hodinu. Asi to bylo jen tím, že Lukáš byl nějak v lepší kondici a já jsem neustále koukala na jeho záda. Na to jsem nějak nebyla dřív příliš zvyklá…
Nakonec se za hodinku dostáváme na úroveň lanovky a opouštíme značenou cestu. Stoupáme strmým údolíčkem až do mírných svahů, kterými se pouštíme k nejbližšímu hřebínku. Navigátora dělal Lukáš, takže jsem nemusela o ničem moc přemýšlet a soustředila jsem se hlavně na to, abych šlapala. Občas se do nás opřel pořádný poryv větru a oba jsme zavrávorali okolo našich cepínů. Jinak byl výstup opravdu lehký. Lukáš nám tam ovšem Lukáš zařadil fakultativní výstup na pěkný ledový hřebínek. Na kterém tak nesnesitelně fičelo, takže jsem se sotva držela na nohou. Když jsem se konečně přes něj probojovala až k Lukášovi, ukázalo se, že byl také “příjemně vzdušný”. Zbývalo jen přelézt poslední ledový pahrbek a byli jsme na vrcholu.
Naším cílem vlastně nebyl přímo nejvyšší vrchol Ruapehu, ale jen vrchol Dome, který je na bližší straně kráteru k lyžařskému středisku. Druhý nejvyšší vrchol Ruapehu by byl býval také relativně schůdný, ale já byl ráda, že jsme si stanovili tak skromný cíl. Mezi námi a hlavním vrcholem byl zasněžený kráter, který vyplňovalo horké jezero. Byl to prapodivný pohled na všechen ten led okolo a na jezero, které bylo očividně teplé (má mít mezi 0-65°C podle aktivity sopky). Oběd jsme si chtěli dát v malém přístřešku zbudovaném na vrcholu kvůli pozorování sopečné aktivity, ale dveře byli úplně pod sněhem. Nasvačit jsme se museli venku v pochybném závětří. Před větrem se vlastně pořádně schovat nedalo, protože každou chvíli na nás útočil z jiného směru. Po krátké pauze a povinné vrcholovém focení, jsme zahájili sestup. Tentokrát v o něco mírnějších svazích a v závětří onoho strmého hřebene. Sestup už šel lehce, a kolem třetí jsme byli u auta. Úspěch slavíme kafíčkem a celým (!) balením sušenek. Další dvě hodiny nám trvá, než zabalíme auto do převozného stavu a vyrážíme dál.
Ps. Záhadu tajemného chodce se podařilo odhalit za pomoci ostatních výletníků, se kterými jsme se potkali na chatách. Byl to jakýsi bláznivý španěl, který si usmyslel obejít celý okruh za jeden den. Celý orkuh má více než čtyřicet kilometrů, takže ten člověk opravdu musel téměř utíkat. Prý to celé úspěšně zvládl a jen si na poslední chatě stěžoval, že ho trochu bolí nohy. K tomu prostě není co dodat :-P