čtvrtek 28. srpna 2014

Práce je opět ve víně

Chystala se zima a zkracovali se dny. Opravdu bylo na čase najít si nějakou práci, protože krátké dny a studené počasí se nám tak nějak k cestování nehodilo. Koncem května jsme se konečně “dočkali”. Po měsíci terorizování všech vinic a vinařství v okolí Blenheimu jsme si nakonec vybojovali dvě pracovní pozice u Lake Chalice. Ze začátku jsme byli dost vyjukaní. Slyšeli jsme hrozivé zkazky o tom, jaké je to střihání děsně těžká práce. Když nám šéf Ged vysvětlil jak na to, mysleli jsme, že si nevyděláme ani na ten suchý chléb. Ale měli jsme dva týdny čas se všemu naučit a natrénovat to. Nakonec jsme ani tolik času nepotřebovali a po týdnu naše výkony začali přesahovat minimální mzdu. Až jsme se nakonec dostali lehce přes dvacet dolarů za hodinu. Což jsou i pro místní velmi pěkné peníze. Ale těžká práce to je :P.
Přes zimu je třeba víno připravit na jarní pučení. Víno se nejdříve nahrubo ostříhá obouručními nůžkami. Přitom je třeba nechat rostlince několik větví, které by později bylo možno navázat, ty se podle odborníků česky jmenují tažně. Na těch později rostou nové větve, na kterých zase rostou a zrají nové hrozny. Celý proces v našem podání vypadal tak, že Lukáš rostlinky ostříhal (prunning) a vytahal ostříhané větve z drátů (stripping). Já jsem potom ostříhala ze zbylých větví staré hrozny a případné další větvičky (trimming). Na závěr jsem namotala tažně na dráty a zajistila tenkým drátkem (wrapping and tieting). Potom jsem šla pomoc Lukášovi se stripováním, protože jsem byla vždy o něco napřed. A tak pořád dokola.
Měli jsme neuvěřitelné stěstí. Šéf nás nechal spát u přístřešku přímo na vinici, kde stál také vyřazený chladící kontejner, kam jsme si vytáhli matraci z auta. Tak se náš životní prostor alespoň zpětinásobil. Pak se rozhodl, že ostatní pracovníky pošle na jinou vinici a nám nechá zbytek vinice dodělat samotné. Byla to paráda. Šéf se objevil vždycky jen v pondělí, aby se podíval kolik jsme toho udělali a kolik nám má zaplatit a občas prostě jen zavolal. Do práce jsme mohli chodit kdy jsme chtěli a dělat kolik hodin týdně chceme. To vedlo k tomu, že když naše svaly a šlachy trochu uvykly nezvyklému pohybu, začali jsme si pracovní dobu protahovat co to šlo. Dny volna jsme omezili na minimum, jen když bylo opravdu ošklivé počasí a my měli chuť lenošit. Maximálně však jeden den volna týdně. Stručně řečeno nabrali jsme smrtelné pracovní tempo. Občas jsme si připadali jak začarovaní. Když se dny začali nebezpečně zkracovat dělali jsme doslova od úsvitu do západu...
Průvodními efekty jsou ruce, které ze spaní stříhají, takže nemůžete spát vy ani ti ostatní, bolavá záda a v mém případě dočasně zchromlé zápěstí. Otevřít láhev s vodou se občas ukázalo jako nepřekonatelný problém. Dokonce můj pud sebezáchovy se pokusil o zoufalý pokus zachránit mě před galejemi, které jsme si sami na sebe uvalili. Jednoho dne se prostě moje nůžky místo do větvičky zakously do mého levého ukazováčku. Nejdřív jsem si myslela, že se tak moc nestalo, ale nakonec jsme přeci jen vyrazili do nemocnice. Nůžky se zarazili, až o kost (ještě, že je máme, že?). Na šití by to podle doktora bylo  ale oni to nedělají u prstů u rukou kvůli nervům nedělají. Místo toho mi prst slepili jakýmsi vteřinovým lepidlem a přísně mi zakázali prst minimálně týden namočit. Celkově to vlastně ani moc nebolelo, ale jsem nemohla dva dny pořádně pracovat (podle doktora týden). Výhodu to mělo jen v tom, že děsně pršelo a já byla alespoň šťastná, že můžu být v suchu. Po týdnu, už jsem sice ještě nemohla druhou ruku moc používat, ale naučila jsem se fungovat bez ní. Když jsem konečně mohla začít používat obě, vlastně mi ta druhá docela překážela.  Lukáš pak stříhal tak vášnivě až zlomil nůžky. Tedy celkově vystřídal troje, u dalších mu upadl držák na gumové dorazy. Divím se, že mu je nedali k náhradě. když běžně člověku na sezonu bohatě jedny nůžky stačí.
Za naší tvrdou práci nás čekala odměna. Nejen tím, že se na našem účtě pravidelně objevovali velmi příjemné částky. Ged se nás rozhodl obdarovat několik vzorky piv z místního malého pivovaru Moa a nějakou tou svačinou. Musíme uznat, že to vůbec nebylo špatné. 
O sociální kontakt se postarali naši milí sousedé Joe a Adrien, se kterými jsme se seznámili skrze rozbitou  vodní pumpu. Nejdříve jsme k nim chodili pro vodu. Když zjistili, že se sprchujeme pouze solární “kempovou” sprchou, začali jsme si k nim chodit jednou týdně na sprchu, až se z toho stala pravidelná společná setkání. Nakonec nás jednou pozvali k sobě domů, když oni sami jeli pryč. Mohli jsme spát u nich v pokoji, abychom si mohli odpočinout na pár dní od života s čelovkami na hlavách, se studenou vodou a trochu se ohřát. Joe a Adrien nás také zasvětili do základních pravidel rugby, takže pro nás tato hra přestala být nepochopitelným brownovým pohybem hráčů po hřišti. 
Z vinice Eyire, jsme se nakonec přesunuli na vinici u “hlavního stanu” Lake Chalice. Netrvalo dlouho a měli jsme klíčky od kanceláře, abychom si tam mohli alespoň mohli dát sprchu a večer chvilku posedět. Celé to ovšem bylo tak napůl. Šéfův šéf to nesměl vědět. Nerad viděl klíče v rukách cizích lidí, a tak jsme nesměli po sobě zanechávat žádné stopy. Celý měsíc jsme spali v autě a skrývali naše večerní návštěvy. Koncem srpna jsme dodělali další vinici a za odměnu nás kromě platu čekala celá bedna "našeho" vína.
Další práci jsme nakonec dostali u našich milých sousedů, když už Lake Chalice neměla jak by uspokojila naše pracovní nasazení. Celkově jsme dohromady ostříhali a navázali přes dvacet tisíc rostlinek. Teď už máme své čtyři měsíce práce za sebou, pověsili jsme nůžky na drát a čeká nás další cestování po Severním ostrově. Navíc máme velkou naději, že tu ošklivou věc na “p” (a není to politika:) nebudeme muset až do našeho návratu domů dělat.

Po stopách Edmunda Hillaryho

Vydat se na 2885 metrů vysokou horu s názvem Tapuae-o-uenuku se zrodil v závěrečné fázi firemního večírku. Hora nás lákala, již když jsme kolem jejího nástupu jeli poprvé, ale teprve po rozhovoru s Dančou jsme se rozhodli, že Heaphy Trek vyměníme za tento výstup. A udělali jsme dobře. Hoře Tapuae-o-uenuku místní lidé neřeknou jinak než Mt. Tappy, čímž nás mimochodem velmi potěšili, protože jsme jí konečně mohli přestat říkat TA HORA a naše rozhovory měli tak o něco větší smysl. Mt. Tappy byla jedna z mnoha v okolí, které si jako svůj tréninkový cíl vybral Sir Edmund Hillary, v dobách kdy sloužil na místní vojenské základně. Předem jsme se vzdali ambiciozní představy, vylézt Mt. Tappy a zpátky během jediného dne jako to zvládl Hillary a srabácky jsme se spokojili s představou “pouhého” zdolání vrcholu. V letních měsících nepředstavuje hora žádný zásadní problém. Výlet zvládne každý přiměřeně zdatný jedinec, kterému nevadí brodit se půl dne ledovou vodou (dle stavu řeky je nutné absolvovat šedesát až sto brodů). V našem případě se již o slovo hlásil podzim. Vrcholky pokryl první sníh a my si museli, kromě náhradního páru bot přibalit do batůžku ještě cepín a mačky.
Všechno začalo pohledem na předpověď. Zjistili jsme, že ještě následující den budou pokračovat silné deště. Deštivý den jsme strávili v Blenheimu v knihově na internetu a řešili různé administrativní resty. Večer jsme zavítali na návštěvu k místním couchsurferům Catherine a Stevenovi, kde jsme strávili příjemný večer v jejich roztodivném domě. Dům vypadal jako, kdyby ho někdo zrovna čerstvě postavil a ještě zbývalo doladit “pár” detailů a přesto jste měli pocit, že tam stojí tak nějak odjakživa. Druhý den už mělo být počasí moudřejší, ale chtěli jsme ještě počkat, až trochu opadne voda k řece, která slouží jako nástupovka. Rozhodli jsme se vsadit tedy na pobřeží a přebývající den vyrazit na Cape Campbell. Výlet na Cape Campbell je kvůli skalnatému pobřeží nutné absolvovat za odlivu. To se nám hodilo a Lukáš se zase svlékl do trenek a brouzdal mělkou vodou v okolí ve snaze objevit nějakou tu zapomenutou Pauu. Po hodině se s prázdnou zase oblékl a vyrazili jsme zpět k autu. K naší útěše, vyhodila na břeh bouře z předchozí noci velké množství slávek, které byli ještě čerstvé, a které jsme nadšeně sbírali. Večeře nám připadala opravdu slavností, v oblastech, kde si můžete dát čerstvé mořské plody před výstupem na vrchol se moc často nevyskytujeme.
Poslední dubnový den připadl na výstup na chaty Hodder. Cesta vede přes soukromé pozemky, a tak je dobré získat svolení od místního farmáře, který sídlí v domě kousek nad parkovištěm, ze kterého se vychází. My jsme na internetu našli na něj telefonní číslo a tak jsme si vyřídili povolení večer před výstupem. Také jsme dostali od něj informaci o stavu řeky, tedy že je trošku vyšší stav, ale nebude-li už pršet, mělo by se dát projít.
Nejdříve se jde zvolna po polní cestě přes farmářovy louky. Někde jsme si zkrátili cestu ovčími pěšinkami. Místo, kde se z cesty schází k řece bylo velmi výrazně označeno a nešlo přehlédnout. Strmým srázem plným bodlavých rostlin jsme zklopýtali do koryta řeky, přezuli se do “mokrých’” bot a vyrazili po proudu nahoru. Ze začátku se snaží člověk zůstat nohama v suchu, přestože to časem to vzdá, aby se k tomu později zase vrátil, protože je lepší mít v botech vodu ohřátou alespoň na několik stupňů nad nulou, než si zmrzlé prsty neustále omývat ledovou vodou přitékající ze sněhových polích výše po proudu. Voda v řece byla pěkně vysoko a pěkně dravá. Postupovali jsme velmi pomalu, protože museli jsme pečlivě volit místa brodů, abychom to vůbec ustáli a nezmáčeli spacáky v batozích. Přesto Lukáš v jednom místě uklouzl. Nevykoupal se celý, ale schytal to foťák, který mu plandal ve špatně zavřené brašně. I malý okamžik stačil k tomu, aby voda pronikla až k přístroji. Jinak postup řekou nezpůsobil větší škody než zmrzlé nohy, takže jsme měli pocit, že máme místo nich jen taková tupá kopýtka, jako ty horské kozy okolo nás. Neustálý boj s živlem o každý krok proti proudu nás dost vyčerpal, takže jsme byli opravu šťastní, když jsme se konečně došourali k chatám Hodder.
Během večeře jsme nasbírali moudra z “návštěvní knihy”, kde bylo mnoho různých zápisů o ne/dobytí vrcholu. Ze zimních měsíců jich však mnoho nebylo. Z toho mála však bylo jasné, že při sněhu a náledí může výstup trvat i déle než dvanáct hodin. Protože slunce již vycházelo poměrně pozdě, vyrazili jsme v šest ráno ještě za úplné tmy. Voda v řece nad chatou, kde ji bylo nutné naposledy přebrodit byla naštěstí zmrzlá a zasněžená, a tak jsme byli ušetření raní mrazivé koupele. Sněhu kolem chaty bylo sotva po kotníky, ale když se opravdu začalo od řeky strmě stoupat, začal sníh rapidně přibývat. Ještě když jsme míjeli vodopád a stoupali širokou pánví směrem k sedlu mezi Mt. Tappy a Mt. Alarmem byla tma. Pěšinku jsme pod čerstvým sněhem jen tušili.
Při postupu ve svahu pánve nad vodopádem se mě zmocnila obvyklá slabost a závrať. Zima a náročný postup sněhem, který nám již sahal ke kolenům se hlásili o slovo. Snažila jsme se ještě stoupat, ale bylo jasné, že zastávku na horký čaj a čokoládu budeme muset udělat ještě před tím, než dosáhneme sluníčka. Bohužel ani obvyklá dávka horkého sladkého čaje a čokoláda moc nepomohla a já pomalu zvažovala návrat. Naštěstí jsem tak tvrdohlavá, že než jsem se stihla přemluvit k ústupu dosáhli na mě první sluneční paprsky. Sice jsme ztratili nějaký čas, protože jsem se na sluníčku vyhřívala jako ještěrka, ale po dalším šálku čaje a další porci čokolády jsme mohli zase vyrazit.
Po nějaké chvíli náročné chůze v hlubokém sněhu jsme opustili dno pánve a stočili se více do sedla. Svah stoupal strměji a strměji. Pod sněhem se začala objevovat ledová krusta, která způsobovala, že za každý vydobytý krok, následoval posun o stejnou délku zpět. Chvíli jsme zápasili s kluzkým povrchem, až cosi v našich zamrzlých hlavách dospělo na správné místo a vzpomněli jsme si proč jsou naše batohy tak těžké! Mačky! Od té chvíle se nám stoupalo o dost příjemněji, ale přesto jsme kuloár v nejstrmějších a zároveň nejhlubších místech opustili a vypomohli si lehkou napůl zamrzlou a zasněženou skalkou po jeho levé straně. Těžko říci, který způsob byl jednodušší. Faktem bylo, že s využitím některých prvků mixového lezení jsme se po pěti hodinách cesty od chaty ocitli v sedle. Ze sedla se stoupalo po strmých plotnách, které byly pokryty čistým ledem. Stálo mnoho sil pořádně zadupnout mačky při každém kroku dostatečně hluboko do ledu, aby bezpečně drželi. Zároveň se nám nohy kroutit do nepříjemných úhlů a já si přála, abychom už byli za ostrou hranou, kde se svahy zdáli mnohem mírnější. Když jsme se tam konečně produpali, už jsem si zase přála, abych bývala těmi svahy nahoru nikdy nevystoupala. Před námi se objevil závěrečný hřebínek. Skalnatý, úzký, strmě se svažující hřeben bohužel nenabízel jinou možnost jak dobýt vrcholu. S třesoucími koleny jsme následovala Lukáše a snažila se nemyslet, na cestu dolů, které jsem se děsila ještě více než samotné cesty na vrchol. Jenže strach z utrpení je často horší než samotné utrpení (P. Coehlo - Alchymista).
Otřesená hrůzou ze sestupu jsem stanula na vrcholu jednu hodinu po poledni. Tam mě veškeré obavy dočasně opustily. Padla mi brada před nádherným výhledem na zasněžené vrcholky hor okolo nás a modré moře, které doplňovalo horskou scenerii až k obzoru. Po nutné fotodokumentaci následovala rychlá sváča a byl zahájen sestup. S obavami jsem třískala mačkami do zmrzlé skály a ledu. Když jsem si vyzkoušela, že mačky drží dobře, a pád do hlubin pod námi my tedy nehrozí bezprostředně, uklidnila jsem se a zbytek cesty už ubíhal rychle. Sestup kuloárem jsme švihli rovnou prostředkem a odpoledním sluníčkem rozměklý sníh nás chladil téměř až po zadek. Sestup šel rychle a jediné co nám komplikovalo cestu byli zasněžené díry mezi kameny v suťových polích. Brzy jsme se však dostali na námi vyšlapanou cestičku a pak už šlo všechno hladce. Přes původní černé vyhlídky jsme sestup zvládli za pěkné tři hodinky a chaty dosáhli ještě před západem slunce. Tak se nám ten první Máj letos opravdu vydařil. Následující den jsme si trochu přispali a vyráželi jsme už za plného slunečního svitu. Řeka oproti cestě nahoru citelně opadla a cestu ulehčoval taky sestup po proudu, takže jsme se s živlem nemuseli tak prát. Odpoledne jsme šťastní a vyčerpaní shodili baťůžky do Efinky. Teprve když jsme odjížděli zastihli vrcholky hor okolo nás první mraky za celé tři dny...

Po stopách Edmunda Hillaryho - fotodokumentace

Fotky z dobytí vrcholu hory Tapuae-o-uenuku jsou publikovány na G+.
Tradičně je najdete na Lukášově profilu nebo si je můžete prohlédnout pomocí následujícího odkazu:

středa 27. srpna 2014

Pečeme na grilu

Od doby co pracujeme a žijeme na vinici se náš komfort lehce zvedl. Kromě toho, že můžeme spát v mrazícím kontejneru, máme k dispozici plynový vařič s malinkým plynovým grilem. Atak, jak jsem se po práci při dlouhých zimních večerech nudil,  začal jsem experimentovat s tímto zařízením. Jak vidíte na  obrázku, tak  grilík nápadně připomíná troubu a právě toto zařízení mi v autě dlouho chybělo. Započal jsem vylepšování grilu do podoby trouby. Bohužel peče jen zvrchu, tak trochu jako remoska. Nejdříve jsme z kusu plechu udělal dvířka, ale toto vylepšení nebylo nic moc. A tak jsem zvrchu přikryl gril nejdřív jen alobalem a později dalším kusem plechu a alobalem, protože alobal bohužel moc rychle prohořel. Jako pekáč mi posloužilo něco nádobí z ecoshopu ( pro neznalé ze zběrného dvora), ale hlavně jednorázový hliníkový pekáček v kterém jsme koupili nějaký jablkový koláč (samozřejmě ve slevě "reduced for quick sale", tedy těsně před datem spotřeby).
Jako experimentální produkt jsem zvolil jednoduchou olejovou buchtu. Zejména proto, že příprava těsta je jednoduchá a v případě neúspěchu nebudou škody tak velké.
První výsledky byli žalostné. Buchta prikrytá jen jednou vrstvou alobalu byla zvrchu černá jako bota a uspod tekutá... Ale nenechal jsem se odradit. Pekáček jsem příště pořádně přikryl dvoumi vrstvami alobalu. Další pokrok přineslo zakoupení kusu dlaždice v místním ecoshopu, který měl náhodou přesně rozměry půdorysu grilu. Ten napomohl tomu, že se prostor více rozehřál a částečně se peklo i zespodu. Nakonec jsem trochu laboroval s natočením hořáků (výkon jinak regulovat nejde...).
Po několika pokusech se stala olejová buchta standardním produktem. V ten okamžik nastal čas na další krok a nevytyčil jsme si cíl zrovna malý. Vzal jsem si do hlavy, že upeču buchty. Tak jsem si od sousedů půjčil kvasnice a zadělal těsto. Mezitím jsem ještě udělal těsto na olejovou buchtu, kterou jsem vrazil do grilu a na gril položil ešus s těstem na kynutí, protože kynout těsto při pár stupních nad nulou by byl velice zdlouhavý úkol. Nedočkavě jsem nahlížel zda se pod utěrkou něco děje. A dělo, během 40 minut co se peče buchta, těsto viditelně nakynulo. Ještě jsem chvilku počkal a pak jsem z části těsta usmažil vdolky a ze zbytku umotal buchty.  Přikryl je alobalem a šoupnul je do grilu. Asi za 20 minut jsme vytáhl krásné malé buchtičky, dokonale pečené.
Během tohoto pokusu mě Bára prohlásila za blázna, ale pak si pochutnávala a nakonec prohlásila, že mohu skládat zkoušku na babičku.
Po tomto vrcholu jsem ještě zjistil, že těsto na pizzu či "chléb" kyne velmi zvolna (min. 24 h) za nízkých teplot. Tak jsem měli ještě z grilu mini pizzy a když došel chleba, upekli jsem náhražku. Dalšími produkty grilíku byli Anzac sušenky (armádní sušenky z ovesných vloček) a pokus o pečené koleno. To se nám bohužel před přípravou malinko navinuli s tak jsem měl za svou robotu víc masa než by si Bára přála. Protože ji nevonělo mohl jsem si pochutnat i na její porci a neshledal na ní nic špatného.


pondělí 25. srpna 2014

Kaikoura Coast


Po práci zbývalo ještě mnoho míst na jižním ostrově, kam jsme se chtěli podívat. Jedním z nich byl výlet podél Kaikoura Coast dolů na stejnojmenný poloostrov a zase stejnou cestou zpět. Celá cesta začala tradičně velmi zábavně. Před odjezdem jsme ještě chtěli dát ve městě opravit Lukášovi pohorky, které začínali podléhat zkáze a rozpadu, aby nám je opravili než se přes Blenheim budeme vracet a nemuseli na ně čekat. Jenže nás propustili už v sobotu a v pondělí byl státní svátek. Protože jsme neposedové, nechtělo se nám jen tak dva dny lelkovat, rozhodli jsme se tedy vyrazit dočasně opačným směrem do oblasti soundů. Hlubokých mořských zátok, které vznikly podél koryt řek. Vyhrál to Queen Charlot Sound. V zásadě se cestou nestalo nic hodné záznamu, snad krom toho, že jsme nechytili ani jednu rybu, přestože jsme neustále byli někde u moře. Je to oblast na nás až příliš obydlená a navíc se moc nevydařilo počasí.
Velikonoční pondělí bylo nádherně a tak jsme ho strávili na vyhlídkové silnici mezi Pictonem a Blenheimem a odpoledním lezením na Rarangi. Docela příjemné lezeníčko. Až na to že, jsme čekali lezení pěkně na sluníčku, nad mořem a na pláži. Realita byla velmi opačná. Odjištěné cesty byli pár metrů od pláže v křoví a vlhkém stínu. Druhý den ráno jsme konečně šoupli botky do opravy a vyrazili na jih. Počasí bylo docela přívětivé, i když na plavky to opravdu nebylo, ostatně jako celý náš pobyt na jižním ostrově. 
Když jsme byli rozjetí na půl cesty přišla zpráva od jedné továrny v Christchurch, které jsme psali asi před měsícem, že by měli pro nás práci. Zastavili jsme na místě a začali zjišťovat podrobnosti. Tím jsme strávili celé dopoledne, aby se nakonec ukázalo, že takový trhák to zase není. Pozice vlastně nejsou jisté a ještě by každý z nás dělal na jiné směně. Takže naše obavy, že budeme muset zpátky do “Blenu” pro neopravené boty byly nakonec rozptýleny. Nicméně nám to narušilo naplánovaný celodenní výlet. Museli jsme improvizovat. Původní plán byl stejně velice mlhavý a od improvizace se moc nelišil, ale my se cítili bezpečně, protože jsme “to” nazvali plánem. První varianta vyrazit k soutěsce “Sawcut”, padla na zavřené silnici. Druhá varianta vyrazit na Needles Point už vyšla. Je to skalní ostroh dostupný pěti kilometrovým pochodem po pláži a hostí obrovskou kolonii tuleňů. Ti se válejí všude, rozeseti po běloskvoucích vápencových kamenných útvarech. Takže na  nás číhali nejen za rohem, ale také nad našimi hlavami.
Další den ráno jsme se rozjeli rovnou do Kaikoury, abychom tam chytli odpolední odliv a vycházku po pobřeží. Nakonec jsme tam dorazili před polednem. Takže se Lukáš ještě dvě hodinky věnoval rybám, zatímco já ve všech volných chvílích obvolávala vinice kvůli další práci. Pak nadešla naše chvíle a se spoustou ostatních turistů, jsme se vrhli na pobřeží poloostrova Kaikoura, které je tvořeno dlouhými vápencovými deskami, takzvanými tidalshelfs. Po těch je za odlivu možné  obejít útesy na pobřeží. Nakonec jsme stejně vyrazili s malým zpožděním. Tím jsme se sice vyhnuli turistům, ale některá místa, už nebyla dostatečně široká, aby se dalo bezpečně suchou nohou obejít tuleně válející se na pobřeží. Tak se stalo, že jsme museli projít úzkým místem mezi mezi strmým travnatým svahem a vysokým kamenem na jehož vršku si hověl obrovský tuleň. Zprvu vypadal, že o nás nebude jevit nejmenší zájem. Sice se mi třásly kolena, ale opatrně jsem se začala prosmýkávat úzkým prostorem. Zrovna když jsem byla v nejlepším si mě jakoby najednou všiml sklonil ke mě hlavu aniž bych si toho všimla a zuřivě zařval. V panice jsem zaječela a  vyskočila z prostory zase zpátky k Lukášovy, který se jen smál, že už jsem byla napůl cesty. Nakonec se mi podařilo sebrat všechnu odvahu a tentokrát nespouštěje z tuleně oči, “proběhla” jsem jak nejrychleji jsem mohla inkriminovaným místem. Na zpáteční cestě se již smrákalo a pobřeží se začínalo zalévat vodou, museli jsme se tedy, naštěstí pro mě, vrátit horem přes pastviny, které představovali nebezpečí maximálně v podobě mírného skotu pasoucího se kolem. 
Naše další kroky měli vést na vrchol hory Fyffe. Protože jsme slyšeli, že se jedná o náročný a dlouhý podnik, chtěli jsme ještě za tmy odjet až na výchozí parkoviště, tam strávit noc a ráno brzy vyrazit. Bohužel orientace podle mapky z infocentra nebyla nejslavnější (přece nepotřebujeme na takovou žabařinu GPS). Po překvapivě dlouhou dobu jízdy po hlavní silnici jsme stále nemohli najít správnou odbočku. Byla tma tak jsme radši odbočili na první zdánlivě opuštěnou prašnou cestu, podél řeky, kde jsme to chtěli na noc odstavit a situaci vyřešit ráno. Cesta vedoucí podél řeky byla neuvěřitelně úzká a velmi brzo začala strmě stoupat. Teprve v sedle se našlo místo, kde jsme mohli Efinku dát trochu stranou a pustit se do přípravy večeře. Za tu projela kolem dvě místní auta (cesta se jmenovala velmi výmluvně Diaryfarm road), která povážlivě zpomalila, když projížděla kolem nás. Jakmile uviděli, že se nám nic nestalo, a že se cpeme až máme boule za ušima, spokojeně odfrčeli do tmy.
Ráno Lukáš začal znovu zkoumat orientační mapku a pravda vyšla najevo. Směr máme perfektní, akorát máme jet po druhém břehu řeky. Tak jsme tedy zapnuli GPS a koukli do seriozní mapy. Hned kousek cestou zpátky měl být brod, takže bychom se nemuseli vracet celou cestu až k pobřeží. Ale brod byl spíše pro tanky, takže i plnokrevná čtyřkolka, by měla zřejmě co dělat. Řeka byla stále ještě rozvodněná z předchozích deštivých dnů a nebylo radno tedy zkoušet nějaké vylomeniny. Takže nás na druhou stranu nepustil ani druhý brod, který jsme cestou potkali, a pokorně jsme se vrátili oněch padesát kilometrů zpátky na most u pobřeží. Výstup na samotný vrchol nakonec nebyl náročný a ani příliš dlouhý. Cestou jsme na chatě zřejmě překvapili milenecký párek, který nečekal tak brzkou návštěvu. My hrnouce se do chatky, jsme zase netušily, že má v deset ráno ještě osazenstvo. Zdolané výškové metry byly na vrcholu odměněny sandwichem a parádními výhledy na poloostrov a modravé moře. Večer jsme strávili na nevábném odpočívadle u hlavní silnici kousek od mostu.
Ráno se vydaly na vycházku k útesům Haumuri až do místa zvané Spy Glass Point, kde je potřeba být také za odlivu, aby šlo pobřeží projít. Proto jsme tam museli být opravdu  brzy. Byli již napůl cesty po pobřeží, když teprve vycházelo slunce a přichystalo nám parádní podívanou. Cestou jsme se neobešly bez častého obcházení tuleňů, kteří byly často k nerozeznání od velkých kamenů, nebo se za nimi schovávali. Aby jsme zabránili nepříjemných překvapením, neustále jsme hlasitě pokřikovali, hulákali a tleskaly ve snaze vyplašit případné schované tuleně dřív, než vyplaší oni nás. Když nám došla fantazie, tak už jsme jen volali “TULENI POZOR” nebo “TURISTI JDOU” a jiná oduševnělá hesla. Upřímně doufám, že mezi těmi chudáky nebyli žádní intelektuálové. Při maximálním odlivu jsme se rozhodli obrátit se na cestu zpět, ale ještě předtím byl čas na lov. Pokaždé se při odlivu Lukáš snaží najít ony bájné a lahodné mlže paua, o kterých jsme toho tolik slyšeli. Ještě nikdy se nám nepodařilo najít dostatečně velký kus, který bychom mohli s čistým svědomím ulovit a tady…. Tady jich bylo hned několik! Dostat je z vody, je opravdu boj, jsou přisáti velmi silně a musí se podebrat nožem. Ale pozor musíte si být jisti rozměry, protože pokud ji takto vyndáte obvykle pauu zraníte a pak už jí není pomoci a vykrvácí. Nám se podařilo několik kousků dokonce nezraněných vybojovat. Cestou zpátky jsme ještě vyšplhaly na vyhlídku z útesu nad námi a měli jsme opravdu šťastný den. S přicházejícím přílivem připlouvalo do Kaikourské zátoky hejno delfínu, kteří teď kroužili a skákali jen několik metrů od pobřeží pod námi. Nemohli jsme z nich spustit oči, ale museli jsme sebou hejbnout nebo by nás voda na mysu zavřela a my bychom museli čekat celých dvanáct hodin, než by jsme se zase dostali pryč. Problémovým místem jsme prošli doslova na poslední chvíli a museli jsme už trošku popolézat po skále.
Po překonání obtížných míst jsme si chtěli u potůčku paui umýt a připravit  navečer. To se nám stalo osudným. Protože paua není lehce dostupná, většinou se pro ně musí potápět (podle pravidel bez přístroje, jen se šnorchlem) a nesmí se s nimi obchodovat. Když jsme podle návodu v telefonu zkoušeli paui vyndat ze skořápek, projížděli zrovna okolo dva místní. Nejdříve to vypadalo, že se nemůžou koukat jací jsme amatéři a jdou nám pomoc. Ovšem když viděli jaké máme kousky, zřejmě jim ruplo v bedně a začali strašlivě vyvádět. Vyndali svá měřidla a začali paui přeměřovat. Podle nich polovina byla příliš malá! Než jsme se stihli vzpamatovat co se děje byli už paui u nich v pytlech a oni pokřikovali cosi o policii a pokutách (které rozhodně nejsou malé). Když jsme pochopily nastalou situaci a začali se ptát, tak nasedli na motorku a prostě odjeli. V okamžiku když mizely zrovna přicházel starší manželský pár který venčil psa. Vše se odehrálo tak rychle, že jsme vlastně nevěděli co se děje. Vyplašení a zmatení jsme vyrazili k autu v obavách co bude. Když jsme si to zpětně probírali, tak nám došlo jak jsme se nechali grandiózně okrást. Kivák, který hrál tak skvěle své rozhořčení, totiž neměřil Paui správně a rval je do měřidla šikmo co to šlo, aby to vypadalo, že jsou malé. Také, když na nás chtěli volat policii by nebylo rozumné odjet, a už vůbec ne když přicházeli svědci. Korunu všemu nasadilo to, že když jsme procházeli vesnicí, viděli jsme před jednou chatou jejich motorku a žlutý vak, který měli s sebou. Takže žádná policie, ale rovnou do kuchyně. Ale v ten okamžik jsme byli ještě vyplašení a vůbec jsme neměli sílu ani náladu bojovat o svá práva. Jejich chování a naše “hloupost” nám zkazila celý den, protože jsme věděli, že pauu se nám zase jen tak najít nepodaří.
Náladu nám spravila až tulení mateřská školka, kterou příroda zřídila na potůčku u vodopádu Ohaio. Zde místní kolonie “odkládá” svá mláďata, když se dospěláci vydají na lov. V bezpečí vnitrozemí malá tuleňátka dovádějí, učí se a socializují. Na tu spoustu malých torpédek po celém proudu potoka je opravdu roztomilá podívaná, bohužel ty malé pozoruje stejná spousta neukázněných turistů.
Další zastávka byl výlet k soutězce “Sawcut”. Cesta k ní vede z malého soukromého parkovišťátka a zahrnuje prakticky neustálé brození řeky, která protéká relativně úzkým vápencovým údolím. Milý starší pár, kterému patří pozemky, po kterých se z parkoviště dostanete k řece se s námi dal do řeči. Řeka je prý stále rozvodněná a ještě včera se vraceli lidé mokří až do pasu, oni by určitě počkali, až voda ještě trochu opadne. Nic naplat, čekat již dále nemůžeme a riskujeme tedy nezdar a předčasný návrat, pokud by nás voda nepustila dál. Nakonec se ukazuje, že kdo má Filipa a trochu přemýšlí nad proudem řeky, nezmáčí se o moc víc než po kolena. K soutěsce  jsme došli za necelé tři hodinky. Je tam opravdu skála, kterou jakoby někdo prořízl pilou. Tak blízko byli stěny skal u sebe. Vydali jsme se po proudu ještě kousek výše a při obědu potkali jednoho známého Amíka ze stopu. Příjemně jsme si popovídali a tiše jsme jim záviděli, že mají ještě pár dní a vandrují údolím dál. Bohužel člověk, opravdu nemůže stihnout všechno. Vraceli jsme se již pod zamračeným nebem a ani cestou zpátky jsme se nepřestávali kochat. Pobaveně jsme sledovali staříka na parkovišti, jak nevěřícně kroutí hlavou, když jsme mu ukázali, že voda nám sahala nejvýše kousek nad kolena. Nezbývalo než mu vrátit mapku s nákresem, která v zásadě nebyla příliš potřeba, poděkovat a zmizet po silnici vedoucí strmými svahy nad řekou. Samotná cesta autem je plná nádherných výhledů.
Po soutěsce už jsme jeli rovnou do města, kde jsme se u bývalých kolegů z vinařství trošku zcivilizovali a vyrazili na “podnikovou” párty, která ukončovala sezónu. Ale nijak zvlášť jsme se nebavili, a tak jsme šli překvapivě brzy chrnět do Efinky, která pakrovala na ulici, před domem našich známých z práce. 

Fotky z Kaikoura Coast

Fotky k článku Kaikoura Coast jsou publikovány na Google +. Najdete je v Lukášově profilu nebo zde:

Qeen Charlotte Coast:
https://plus.google.com/photos/116496761534833958161/albums/6045487223403030241?authkey=CJ7km4363cLdjQE


Kaikoura Coast:


středa 20. srpna 2014

Ve víně je pravda a taky hodně dřiny

Po překonání Moleswothu jsme konečně (o několik týdnů později) dorazili do Blenheimu, kde jsme si chtěli najít práci. Sice jsme zatím měli peněz na další dva měsíce dost, ale nechtěli jsme vše utratit a riskovat, že pak už žádnou práci nenajdeme. Také technická prohlídka, kterou jsme museli na našem autě udělat, nám připoměla, že by jsme zas měli začít pracovat. Technickou jsme prošli téměř bez problémů, jen jsme museli vyměnit dvě pneumatiky a taky nás zradilo cosi v eletronice a nechtěli se rozsvítít světla. Již párkrát se nám to stalo, ale teď když bylo vše vyklepané z prašných cest Moleswothu odmítli dálková světla poslušnost docela. Pánovi v servisu jsme říkaly, že bude problém asi v nějakém relé, ale on trval na tom, že to musí být přepínač. A jak se ukázalo nebyl to zrovna světový automechanik. Strávil na tom asi dvě hodiny, naúčtoval si asi $400 a my opravdu prošli technickou, ale o dva dny později nám začali vypadávat nejen dálková světla, ale i ta potkávací. Jen se vždy ozvalo zadrnčení z palubovky a nic. Takže jsme se vrátili zpět ke starým praktikám a vše opravil vhodně volený úder do palubovky. Pána jsme v následujících týdnech navštívili ještě několikrát, zdarma tam cosi u relé pokutil a nakonec raději zavřel firmu. A světla? Ty si žijí dál svým vlastním životem…

Již z Wanaky jsme měli práci domluvenou, ale pořád nám ji odkládali a odkládali, až jsme s ní přestali počítat úplně. A tak po prvním kole výše zmíněné technické jsme začli “intenzivně” hledat práci. V Blenheimu bylo akorát rozběhnuté vinobraní, a tak byla docela slušná šance, že něco seženeme. Cestou jsme navštívili několik vinic a poptali se tam, ale bez úspěchu. Pak jsme se ještě zastavili v infocetru a na úřadu práce. Tam nám paní přislíbila, že nás rychle někomu udá, o Čechy prý zájem bude. Možná již zítra. A tak jsme ukolíbaní vyrazili na vyhlídkovou silnicí do free campu. Druhý den jsme dočasně vyřešili opravy auta a technickou. Paní s prací se pořád neozývala, a tak jsme zbytek dne strávili v knihovně hledáním nějaké práce a Bára srdnatým telefonováním po všech vinařstvích v okolí. Ale moc úspěšní jsme nebyli. Pozdě odpoledne jsme to vzdali. Řekli jsme si, že tomu dáme ještě čas a vyrazíme na malý výlet na Queen Charlot Sound. Vyjeli jsme tím směrem a kousek za městem jsme přenocovali na jednom odpočívadle. Já jsem vařil večeři a Báře pořád v hlavě vrtala ta práce. A tak nakonec ještě jednou, spíše pro pořádek, zavolala na náš kontakt s původně domluvenou prací. A docela překvapivě, dostala odpověď, že by dva lidi tak na čtrnáct dní (alespoň se nepřdřeme :) potřebovali. Začíná se, ale hned zítra ráno. Tak jsme odložili náš výlet a započali naši práci v Malborough Winery.

Druhý den ráno jsme dorazili na udanou adresu. Po milém přivítání kafíčkem a mufiny jsme si prošli podpisem smluv a úvodní rychloškolením. Budeme pracovat na dení směně, dvanáct a půl hodiny, sedm dní v týdnu. Také nám bylo dovoleno zaparkovat Efinku ve vinici za vinařstvím, používat sprchu... Rychlé představení důležitých kolegů (většinu z nich tvořili španělsky mluvící lidé z celého světa). Následova zběžná prohlídka areálu, a pak už jsme byli vrženi do víru práce. Přidělili nás do “červeného” týmu pod španěla Artura jako “holky pro všechno”. Červený tým se překvapivě staral hlavně o červené víno. Po chvilce zametání podlahy a hlídání hladiny u lisu jsem byl já poslán “planžovat” a Báru zaučili jak mýt tanky.

“Planžování” je fyzicky náročná práce, ale zase beze stresu a za pěkných slunečních dní, má člověk fajnový výhled. Spočívá v tom, že se člověk oblékne do sedáku, veme si dlouhohou tyč s děrovaným talířem na konci (něco jako metla na sníh z bílků, ale mnohonásobně větší) a vyleze nahoru na plošinu nad tanky. Tam se připoutá karabinou k podlaze nebo zábradlí a otvírá jednotlivé tanky podle rozpisu. Pomocí “planže” stlačuje vinné hrozny a šlupky, co plavou na hladině kvasícího červeného vína. Dělá to tak dlouho až je celý “koláč” plavoucí na hladině měkký a promíchaný s vínem. Tento postup se opakuje jedenkrát až třikrát za směnu, podle toho v jaké fázi kvašení dané víno je nebo podle toho, jak si to přejí “winemakeři”. Někde je ten “koláč” tak tvrdý, že ani, když se do toho opírám celou svou vahou, tak ho nemůžu promáčknout. To se pak na to musí vzít takový pneumatícký stroj, nebo vzduchová pulzní míchačka.

Největší nebezpečí při planžování, které hrozí je pád do tanku. Samotný pád do vína ze dvou až tří metrů nebezpečný není. Problém je, že těch pár metrů nad hladinou není žádný vzduch, jen oxid uhličitý. Proto musí být u otevřeného tanku, vždy alespoň dva lidi, aby se navzájem hlídali a ještě jim pěkně práce při hovoru ubíhá. Já měl kolegy celkeml tři: dva místní Kiwáky Tima a Markuse a Michala, který byl Čech.

Zatím co já posiloval svaly, Bára bojovala s hadicemi, čerpadly, těsněními, obrovskými klíči na utahování, a samozřejmě se spoustou chemie od téměř neškodné kyseliny citronové, až po obávaný louh v čtiřicetiosmi procentní koncetraci. Hlavní náplní její práce bylo sice čištění tanků, ale většinu času se větnovala hledání a schánění. Neustále hledala tu správnou hadici, těsnění nebo klíč. Vše samozřejmě bylo v celém areálu nedostatkové, a než sehnala poslední část, tak jí obvykle někdo rozebral již sestavené zapojení hadic, protože nutně potřeboval to či ono.

Náš život pak ubíhal v nekonečném koloběhu práce a spánku. Nic jiného se stihnout nedalo. Úplně jsme ztratili pojem o čase. Také jsme se o nic nemuseli starat, protože jsme měli pravidělně přestávky s občerstvením nebo oběděm. Kromě toho vždy zbylo nějaké to jídlo od oběda, které se nám podařilo ukořistit na večeři. S obědy se pojí jedna zajímavost. Vždy se oběd objednával a vybíral dopředu z několika možností. Dovezená jídla byla popsána jmény a na strávníky čekala v lednici až přijde čas oběda. A tu začínala sranda. Kromě toho, že ne vždy člověk dostal to co si objednal (ale na druhou stranu málokdy si pamatoval, co si před třemy dny objednal), byl rébus rozluštit pro koho to dané jídlo je. Běžná jména nebyl problém, ale moje jméno je asi pro Kiwáky nepochopitelné. A tak jsem svůj oběd nejdřív nemohl najít vůbec, a bral si některá “no name” jídla. Později se na krabičkách začalo objevovat jméno “Luckas” , které jsem si přisvojil i s obsahem krabičky. To se s různými obmněnami v samohláskách a vypadávajícím “K” objevovalo dále, až se ustálilo na “Luckus”. Žeby se nějak dozvěděli moji přezdívku?

Dny u planžování ubíhali poklidně. Krásné dny střídaly deštivé, skoro nikdo si nás nevšímal a my si v klidu mohli pracovat. Rozděleni do dvojic: Kiwáci spolu a já s Michalem. A právě Kiwáci byli zdrojem jediných našich problémů při práci. Pracovat s Kiwáky není pro nás evropany úplně jednoduché (obzvlášť pro Němce:), nevynikají zrovna nejlepší organizací a sytematičností a občas jsou trošku líní dělat věci pořádně. Vzhledem k tomu, že naši kolegové zde byli poprvé v životě v práci, tak se všechny nešvary jen znásobili. A tak jsme věčně bojovali se zmatky co je a není hotové, ale hlavně s jejich spěchem a lajdáctvím. Vždy se totiž snažili co nejvíce a nejrychleji vše oplanžovat. Co šlo tak odbyli, pokud možno vše nastříleli pulzním vzduchem (pravda tato technika není nejšetrnější k vínu, ale je rozhodně nejzábavnější). Tak byli s tankem, který by pořádně dělali patnáct až dvacet minut, hotoví za pět. Kašlali na jakoukoliv bezpečnost a celotělové sedáky měli jen tak přehozené přes ramena, a tedy úplně kničemu. Fakt, že by měli být u tanku vždy dva okázale ignorovali. A proč to všechno dělali? No protože chtěli jít dřív domů. Nedokázali pochopit, přestože jsme se to snažili několikrát vysvětli nebo jim domluvit, že když to uděláme rychle a nepoctivě, tak si jen vysloužíme otravnou sisifovskou práci s koštětem a lopatou. To už vůbec nemluvím o tom, že když už by nebyla práce, všichni by šli domů, ale my byli placeni od hodiny a chtěli jsme naopak v práci být co nejdéle. Jedině kdy byli až přehnaně poctiví byl okamžit kdy jsme šli pracovat s vínem označená ORGANIC (naše BIO). To pak utíkali vše mýt a desinfikovat, používali stryktně atikorové nástroje a ne s plastovým talířem. My jsme je v tom samozřejmě s Michalem podporovali a vůbec zdržovali co to šlo. A tak jsme se snažili vždy první zabrat tanky kde byl pulzní vzduch opravdu nutný aby jsme jim vzali pistoli a nemohli vše jak kovbojové rozstřílet za pár minut. Někdy se povedlo, jindy ne. A pak nebylo smutnějšího pohledu, než na našeho šéfa Artura jak se nám snaží marně ve čtyři odpoledne vymyslet další práci, protože počítal, že s planžováním nebudem hotoví dřív jak v šest.

Dále nás tato práce poučila o nezměrné poctivosti a zároveň nepraktičnosti některých číňanů. Jeden náš kolega, říkejme mu třeba “TO”, si zde přividělával a zároveň dělal povinnou praxi do školy, studoval vinařství. Ale bohužel si ho všichni přehazovali jak horký brambor, protože nebyl schopen jakékoliv samostatné práce a věchno dělal opravdu hooooodně pomalu (zlatí Kiwáci). Chvilku s náma “planžoval”, ale byl u toho nebezpečný nejen sobě, ale i nám jak manipuloval s “planží” nebo se pokoušel spadnout do tanku. A tak postoupil k lopatě a nekonečnému zametání podlah až ho nakonec vyhodili úplně. To by nás tak moc nepřekvapilo, ale docela nás překvapilo, že o několik dní později se milý “TO” objevil zase pod tanky s lopatou a koštětem. Tentokráte v reflexní oranžové vestě. Nretrvalo dlouho a vyšlo najevo jak se to s “TO” má. “TO” potřeboval mít potvrzenou praxi do školy a odmítl velkorysou nabídku vedení, že mu praxi klidně potvrdí aniž by se musel v podniku ještě ukázat, ale ”TO” raději poctivě docházel zbývající dny do práce zadarmo a nekonečně celé hodiny zametal. Teda úplně zadarmo to nebylo, dostával obědy. Jenže s tím byla taky potíž. Nemohl je najít ačkoliv na nich bylo jeho jméno jednoznačně napsáno. Korunu všemu nasadil tím, že ačkoliv jsem se nad ním jednou slitoval a řekl mu v ktreré lednici je jeho oběd tak ho tam nenašel. Nakonec se později někdo slitoval podruhé a věnoval mu svoje jídlo. No večer jsme jídlo se jménem “TO” v lednici snadno našli a snědli ;-).

Po několika dnech kdy byla i pro nás práce rutinou, se málem stalo neštěstí. Krásné dny vystřídaly deštivé a všichni začínaly být po dlouhých týdnech bez hodiny volna nutně unavení. Pracovali jsme s Michalem u pěkně tvrdého tanku, s hladinou nezvykle nízko, s označením C16. Vtipkovali jsme o tom, že je pěkne nebezpečnej, protože jsme se museli do “planží” pořádne opírat, a když se koláč promáčkl, tak jsme vždy jen o fous udrželi rovnováhu a nepřepadli. Naštěstí jsme práci bez nehody dokončili a Michal se ho jal zavírat. A v tom se to stalo. Dílem frajeřinou, dílem únavou, Michal s víkem zavrávoral a zmizel v tanku. Ještě se zaním přiklaplo těžké víko. Zatrnulo ve mě. Tady skončila sranda. Naštěstí z pod víka koukala jedna noha a ruka. Rychle jsem přiskočil a zvedl víko, Michal se v pudu sebezáchovy vzepjal a a za pomocí té jedné ruky a nohy se vyhoupl ven. Až teď na nás plně dopadl úlek z toho co se všechno mohlo stát. Samozřejmě byl už Michal odpoutaný, aby ho kšanda neomezovala v pohybu při zavírání. Tak kdyby opravdu spadl až dovnitř nebyla žádná šance jak ho rychle vytáhnout bez ohrožení života někoho dalšího. Chvíli jsme otřeseně seděli. Pak sice Michal hrdině ještě trochu v šoku prohlašoval, že mu nic není a bude pracovat dál, ale nakonec se nechal přesvědčit. Vše vhodné jsme nahlásili a Michal si vzal zbytek dne volno. Odřená noha od víka se hojila ještě několik dní a pohmožděné rameno se pěkně začalo ozývat. Tak z půldne volna byl týden a já zbyl na Kiwáky sám. Sice to chvilku vypadalo, že vše pochopili, ale za chvíli se vrátili do starých kolejí a spěchali za vidinou toho, že půjdou dřív domů. A nešli.

Krásné dny byli již zapomenutou minulostí a pořád hustě pršelo, areál se topil ve vodě a blátě. Tanky s červeným vínem se jeden po druhém začali vypouštět a blížili se Velikonoce. Těšili jsme se, že si konečně užijeme práce o státním svátku s tučnými příplatky. Už vše vypadalo nadějně, když den před Velkým Pátkem (na Novém Zélandu je svátek pátek a pondělí) jentak mimoděk nám Miguel, který byl nadřízeným nás všech oznámil, že zítra do práce půjdou jen ti co jsou opravdu užiteční a stojí za to jim dát více peněz. To prý my dva nejsme a zůstaneme doma. Byli jsme z toho smutní a nic nebylo platné přesvědčování, že jsme minimálně stejně užiteční jako mnozí jiní. Zbytek dne jsme strávili rozmrzelí, moc si neváží naší práce. Trošku škodolibě nás večer potěšila informace o tom, že většině našich kolegů také oznámili, že také nemají přijít. Nakonec jsme pátek strávili docela příjemě u Michala doma. Dokonce jsme poseděli na zahradě a popíjeli víno, protože po dlouhé době byl krásný den.

Ale tušili jsme nejhorší. Tanky jeden po druhém vysychali a už nebylo téměř co planžovat. A tak hned v sobotu jsme byli propuštěni nadobro. Po nekonečném pracovním kolotoči, který nám připadal jako věky, jsme nevěděli co se sebou… No nakonec to tak špatné nebylo. Rychle jsme se vzpamatovali a vyrazili na další cesty. Nakonec jsme měli štěstí, že jsme šli zrova kolem a zastihli o týden později závěrečnou párty na účet podniku. Neméně milé překvapení byla i výplata. Za den volna o svátku jsme dostali normální (pravda nepříplatkový) plat, který jsme jako brigádníci nečekali, nemají tu špatně zařízené zákony.

Ve víně je pravda a taky hodně dřiny - fotografie

A více fotografií z naší práce ve vinařství naleznete zde:
https://plus.google.com/photos/116496761534833958161/albums/6045470743429272465?authkey=CNqy4dDl9cXfVg

https://plus.google.com/photos/116496761534833958161/albums/6045470743429272465?authkey=CNqy4dDl9cXfVg

sobota 16. srpna 2014

Dva konce světa

Ve Westportu  jsme nabrali plnou nádrž a ještě docpali, co se vešlo do kanistru a vyrazili do Karamei.  Karamea je často turisty opomíjená, protože je děsně z ruky, a musíte se pak vrátit zpět stejnou cestou. Vlastně je to takové Zélandské Nejdedál, přesně jak to jednou popsal pan Werich. Jen díky zlatokopům jsou cestami přístupna i některá další údolí a také jeden z Great Walku - Heaphy trek.
My jsme nejeli do Karamei rovnou, ale zastavili jsme se ještě ve vesnici Ngakawau, kde nás krátká vycházka po bývalé dřevorubecké železnici, zavede kolem vodopádů až k místu, kde bývala na začátku 19. a 20. století pila, prostě HISTORIE. Velmi nás zaujalo, že na skále podél cesty byli společně podepsaní naši dva kamarádi Aneke a Pete. ...
Spaní na stěrkovišti u silnice a druhý den ráno konečně Karamea. Našim cílem nebyl Heaphy trek kam míří většina turistů, pokud už se tímto směrem vydá, ale Oparara Arches.  Dle místních informací největší vápencové oblouky na jižní polokouli. To nemůžeme potvrdit, ale ani vyvrátit.  Nicméně podívaná je to opravdu velkolepá a člověk se cítí trochu jako při cestě do pravěku. Oblouky jsou zřejmě zbytky jeskyní, které kdysi do vápence vyhlodala podzemní řeka.  Presto, že jsou již dlouhou dobu otevřené zachovali se zde impozantní sintrové -áty od stropu i od podlahy.  Ve stejném údolí lze navštívit i další jeskyně.  Crazy Paved Cave je poměrně malá jeskyňka jejíž dno je je pokryto velmi starým vyschlým blátem, takže opravdu vypadá, jakoby ji někdo vydláždil velmi bláznivými tvary, a které je zároveň zdrojem cenných informací pro archeology. Druhá jeskyně byla vysoká vápencová prostora, rozeklaná vodními tlakovými kanály a tvořila tak pěknou prolézačku. Lukáš do jednoho vlezl a místo, aby se po několika metrech chodbička zužovala do neprůchodná, zavedla  Lukáše do dalšího dómu. V tom dómu byla vysoká klenba barvy nebeské modři a rozličné rostlinstvo. Labyrint byl ovšem tak složitý, že se nám zvenku nepodařilo zjistit, kam to vlastně Lukáš vylezl. Protože parkoviště u jeskynní bylo večer už opuštěné, rozhodli jsme se tu noc zůstat tam.  Noc byla klidná až na neutuchající křik ptáků Weka, kteří se potulovali všude po okolí. Po prowekované noci se nám nechtělo vstávat,  a tak nás ještě snídajíce zastihli první turisté.  My od nich prchly do údolí potoka Fenian, kde byly kromě několika zlatokopeckých nalezišť objeveny také další jeskyně. Jeskyně na Zélandu nejsou zavřené, ale většinu z nich bez nápovědy nenajdete.  Fenian Caves Track je okruh tří jeskynní. První - Cavern Creek Cave - vede podél podzemní řeky, kterou můžete projít pokud není příliš mnoho vody (my jsme se museli v půlce otočit). Druhou - Tunnel Cave - se také prochází podél malého potůčku, ale tady je krápníková výzdoba. Docela pěkná, ale na novozélandské poměry je spíše průměrná. Opravdovou radost vám udělá až ta poslední - Miner's Cave. Není příliš rozlehlá a přesto se nám v ní podařilo strávit několik hodin focením. Jako příjemný bonus byla náhodou objevená "blbodira", kde byla výzdoba ještě krásnější a neuvěřitelně bílá.  Docela jsme chápali, že si tuhle nádheru nechávají místňáci pro sebe a Lukáš se rozčiloval, že už nemám trpělivost na další několika hodinové focení,  protože jsem ucapkaná a mám hlad.  Nakonec jsme udělali kompromisně několik snímků a hurá na večeři a spát (Lukáš měl taky hlad jen si to výjimečně nechtěl přiznat).
S Karameou jsme se a rozloučili další den ráno a zamířili jsme do údolí řeky Mokihinui (ty místní názvy! vždycky mi trvá minimálně týden než se to naučím vyslovovat), které nám doporučil navštívit náš zélandský známý, německý automechanik - ústavodárce. Opravdu jsme nelitovali.  Řeka protéká úzkým vápencovým údolím a vede po bývalé zlatokopecké stezce, která je místy tesaná do skály. My jsme prošli jenom prvních patnáct kilometrů, ale dá se po stezce pokračovat ještě dva až tři dny přes hřebeny a přejít do údolí řeky Buller na hlavni silnici SH6. Cesta je zpřístupněna také pro MTB, a tak se dá na kole udělat i okruh s návratem po silnici. My bohužel "spěchali" za prací a vraceli jsme se stejnou cestou.  
Práce nás měla čekat na severu jižního ostrova v Blenheimu. Když jsme se ocitli zase v civilizaci, zjistili jsme ze náš nástup se zase odkládá, tentokrát na neurčito. Protože nejsme žádní workoholici, rozhodli jsme si cestu za prací ještě o kousek prodloužit a místo přímé cesty po SH6 až do Blenheimu, zajet si oklikou přes Maruia vodopády, malinko se vrátit na Lewis Pass a pak přes Hanmer Springs a jezero Tennyson, kde jsme strávili noc a udělali si celodenní výlet cestou necestou. Dál jsme rozjeli na Molesworthskou vyhlídkovou silnici a ta už nás dovedla na hlavní silnici SH1 kousek na jih od cíle. Vypadá to jako itinerář na dva dny, ale podíváte-li se do mapy  zjistíte, že je to přeci jen nějakého řízení a my se ještě rozhodli  několikrát plánovaně zastavit. ... navíc jsme udělali spoustu zastávek neplánovaných, kterých snad bylo ještě víc. Zkrátka, jak nás netlačil čas nedokázali jsme se ukáznit a do Blenheimu jsme dorazili po týdnu a několika dnech.
Během těchto dní se stalo mnoho a viděli jsme spoustu zajímavostí.
Jednou z nich byli horké prameny nedaleko Lewis Passu. Najít parkoviště a vydat se proti proudu řeky podle popisu z průvodce nebyl problém, ani po tmě a při čelovkách.  Když jsme se zastavili a identifikovali oblast okolo nás jako TO místo, objevili jsme opravdu  několik různě velikých "koupacích jamek", které zde vyhloubili návštěvníci před námi. Nečekali jsme na nic, vysvlékly se do naha a s očekáváním horké lázně se ponořili  do vody. A v tom nás hluboce zamrazilo. Voda v bazénku nevyla o moc teplejší než v řece o pár metrů vedle. Velmi nás to rozmrzelo a jali jsme se nazí pobíhat po okolí a nořit se do každé sebemenší prohlubně, ve které byla alespoň troška vody. Nakonec Lukáš objevil jednu jamku s vodou, kterou jsme pro klid v duši mohli nazvat vlažnou.  V té jsme se pak ráchali tak dlouho, dokud nám nebyla opravdu zima. Ale koupání v horkých pramenech s hvězdami nad hlavou jsme si přece nemohli nechat na ujít.... Z romantického večera nezbylo nic, než že jsme se k sobě tiskli pod peřinou v marné snaze získat zpět naší tělesnou teplotu a jediným projevem vášně, byly naše drkotající zuby. Druhý den ráno jsme se na místo činu vrátili a zjistili jsme pravděpodobnou  příčinu našeho nezdaru. Svah, ze kterého měla zřejmě teplá voda vytékat, byl sesunutý a pramen změnil nebo docela zatarasil. Ani za světla a při důkladné sondáži jsme dostatečně silný zdroj tepla neobjevili. 
Molesworthská vyhlídková silnice by mohla být kapitolou sama pro sebe.
Vede přes rozsáhlou farmu v horách, kterým se tady na Zélandu říká stations.  Zpevněný povrch silnice končil pár kilometrů za Hamner Springs a pak nás čekalo téměř dvě stovky kilometrů po nezpevněných prašných cestách (včetně zajížďky k jezeru).  A mezi benzinovými stanicemi byla vzdálenost ještě větší. Přesto, že jsme vzali plnou nádrž a kanistr, trochu jsme se báli,  aby nám to v horském terénu vydrželo. Prostředních sedmdesát kilometrů silnice se na noc zavírá a na každé straně brány jsou za pár dolarů veřejné kempy. Jenže jsme opět narazili na náš odpor k "organizovanému" kempingu, který se ještě nešťastně potkal s mojí úzkostlivostí. Pro naši nechuť strávit noc na oficiálně určeném místě a zaplatit určený a docela malý poplatek, jsme se rozhodli, že závory projedeme těsně před zavíračkou a přespíme někde na trati. Co čert nechtěl při prohlídce historického mostu jsme potkali správce kempu, který si zajel až k nám, aby nás upozornil, že dál smíme spát až za dalších sedmdesát kilometrů v kempu u druhé závory.  To jsme mu hrdinně odkývali a pokračovali v cestě, abychom si našli o pár kilometrů dál nějaké pěkné místečko. Odbočky tam žádné nebyly a museli jsme tak zůstat na parkovisťátku přímo na hlavní. Už jsme začali rozbalovat kuchyni a chystat večeři, když mi to v té moji hlavě začalo šrotovat a paranoidně  jsem se začala obávat, že by si třeba správci na obou koncích mohli vysílačkou sdělit, že jsme neprojeli a mohli by se vydat nás hledat, ať už za účelem záchrany nebo trestu. Tak jsme pro můj klid sbalili kuchyni a přes kopečky jsme se zase vraceli k závorám pokračovat dál jsme nechtěli, přece nepojedeme  vyhlídkovou silnici v noci). Na půli cesty se mi to rozleželo ještě jednou a prohlásila jsem, že je to nesmysl, kdo by se o nás staral a vrátili jsme se zpět na parkoviště.  Jenže mezitím se nákaza pochybnosti vloudila i do Lukášova mozku. Přece jen bychom asi nespali klidně , a bude tedy lepší se vrátit a strávit noc někde před závorami a mimo všudepřítomné cedulkami "no camping".  V půlce cesty zpět jsme najednou byli stateční a tak to Lukáš zase otočil. A takhle bych mohla pokračovat ještě jednou...
Výsledkem bylo, že Lukáš ve vzteku při otáčení ulomil zástěrku, projeli jsme benzínu dvakrát více než by stálo oficiální nocoviště a noc jsme nakonec strávili u naučné cedule jen několik stovek metrů před závorami a téměř na dohled a doslech od správcova domku. Ale klid v duších jsme měli, protože na nás nikde nepříjemně nežalovala cedulka "no camping". O moc klidněji jsme ale nespali.  Přístřešek u řeky si pro svůj noční příjezd zvolila také banda raftařů....
A to ještě není všechno! Před závěrečným vrcholovým výletem na Molesworthské silnici (ten den jsme stihli tři, ale byli kraťounké) nám při průjezdu  posledního sedla roztrhla pneumatika.  Auto se nám naštěstí podařilo bezpečně odstavit na parkovisťátku odkud se vycházelo na onu poslední vyhlídku. Zvážíce naše možnosti jsme se nejdříve vydali na procházku. Po návratu jsme začali vykládat věci z auta, abychom se dostali k nářadí.  Nemusím vám říkat, že je samozřejmě uloženo na tom nejhůře dostupném místě... Nebylo to poprvé co jsme viděli hever, ale bylo to poprvé, kdy jsme viděli ten Efinčin. Byl v žalostném stavu, zohýbaný všemi směry a klika prokluzovala. Jenže civilizace daleko a před koncem sezóny sem mnoho turistů také nezavítá. Nedalo se nic dělat museli jsme hever použít.  Kombinace heveru a faktu, že Efinka stála mírně ve svahu způsobila, že  zdvižný efekt heveru byl minimální, přestože naše úsilí bylo maximální. Nakonec jsme přeci jen měli štěstí a osud nám přihrál do cesty anglického džentlmena s perfektní výbavou. S jeho heverem se Efinka zvedla raz dva (maximálně tři). Výměně zničeného kola bránil už jen rez, který jej k nápravě doslova přikoval. Pánové se u kola několikrát vystřídali a vyměňovali si udivené výrazy, když ani pod JEJICH mocnými údery nechtělo kolo povolit. Nakonec hrubá síla přeci jen zvítězila a my mohli konečně na rezervním kole uhánět dál.  Druhé závory jsme překonali těsně před zavíračkou. Nocoviště jsme si našli o několik kilometrů dále na boční cestě obsluhující včelí úly a elektrické vedení a zatímco vsude vládl klid a mír nám po náročném dni hučelo v hlavách jako v úlech.

Dva konce světa – fotografie

Zde najdete fotografie k článku.

Karamea:
https://plus.google.com/photos/116496761534833958161/albums/6044416547538968801?authkey=CLHVpL63ipfcDw


https://plus.google.com/photos/116496761534833958161/albums/6044416547538968801?authkey=CLHVpL63ipfcDw

Lewis Pass a Molesworth:

https://plus.google.com/photos/116496761534833958161/albums/6045146224632760529?authkey=CL-1n5z1xYnHMg



pondělí 11. srpna 2014

Anglická lekce ze života

Stalo se to dnes ráno.  Už jsme asi hodinu pracovali a já se blížila ke konci řady. Měla jsem v kapse nové výplatnice za uplynulý týden.  Když jsem se potkala s Lukášem, který pracoval o řadu dál v opačném směru, zrovna si zřejmě opakoval anglická slovíčka, které zná.  Z ničeho nic se na mě otočil a s triumfalním úsměvem mi oznámil, že jsem jeho "treasure". 
Samozřejmě mi to polichotilo, i když jsem Lukáše podezřívala z toho, že mě nazývá svým pokladem jen proto, že jsem pracovitá a vydělám spoustu peněz, ale chtěla jsem pro tuto chvíli zůstat idealistkou.
Bohužel mi to Lukáš nedovolil a po chvíli váhání s otázkou v hlase dodal : "nebo jak se teda vlastně řekne ten pokladník?". Pokladník se anglick řekne "treasurer" a Lukáš celou dobu myslel jen na to, že jsem správcem naší společné kasy. Škoda.  Kolik radosti mohlo udělat jedno jediné písmenko...

neděle 10. srpna 2014

Westcoast PhotoShow

Snažíme se dohnat fotky a články, takže tady máte "konečně" fotky k článku z Greymnouthu do Westportu. Příště se můžete těšit na článek i fotky najednou (WOW).
Album najdete na: